Mask Oyda sun'iy yo'ldoshlar uchun elektromagnit katapulta qurishni rejalashtirmoqda
Илон Маск Ойда сунъий интеллект инфратузилмасини яратиш ва сунъий йўлдошларни космосга арзонроқ учириш учун электромагнит катапулт қуриш ғоясини илгари сурди.
'Mask Oyda sun'iy yo'ldoshlar uchun elektromagnit katapulta qurishni rejalashtirmoqda'ning rasmi
SpaceX asoschisi Ilon Mask xAI xodimlari bilan uchrashuvda Oyda sun’iy yo‘ldoshlar ishlab chiqarish zavodi va ularni kosmosga otib chiqaradigan elektromagnit tizim barpo etish niyati borligini ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, kelajakda Starship yordamida Oyga katta hajmda yuk yetkazish mumkin bo‘ladi va mahalliy resurslardan foydalanib sun’iy yo‘ldoshlar ishlab chiqariladi. Keyin esa ular maxsus elektromagnit katapulta orqali orbitaga chiqariladi.
Maskning fikricha, bu usul sun’iy intellekt uchun zarur hisoblash quvvatlarini ta’minlashning eng arzon yo‘llaridan biriga aylanishi mumkin. Shuningdek, NASA va SpaceX Oyda doimiy baza yaratish rejalarini ham ishlab chiqmoqda.

Musk is planning to build an electromagnetic catapult for artificial satellites in orbit.
Elon Musk proposed the idea of building an electromagnetic catapult on the Moon to create artificial intelligence infrastructure and launch artificial satellites into space more cheaply.
Image of 'Musk is planning to build an electromagnetic catapult for artificial satellites in orbit.'
SpaceX founder Elon Musk announced at a meeting with xAI employees that there is an intention to build a factory for producing artificial satellites on the Moon and an electromagnetic system to launch them into space.
According to his words, in the future, it will be possible to deliver large volumes of cargo to the Moon with the help of Starship, and artificial satellites will be produced using local resources. Afterwards, they will be launched into orbit via a special electromagnetic catapult.
In Musk's opinion, this method could become one of the cheapest ways to provide the necessary computing power for artificial intelligence. Furthermore, NASA and SpaceX are also developing plans to create a permanent base on the Moon.