AQSh va Isroildan Eron boʻyicha keskin bayonot
AQSh va Isroil rahbarlari Eron atrofidagi keskin vaziyat fonida jamoat e'tiborini tortgan bayonotlar bilan chiqish qildi.
'AQSh va Isroildan Eron boʻyicha keskin bayonot'ning rasmi
AQSh prezidenti Donald Trump Eronga qarshi amalga oshirilayotgan harbiy harakatlar rejadagidan ham jadal sur’atda olib borilayotganini ta’kidlab, operatsiya jarayoni “rejadan oldinda ketmoqda”, deya bayonot berdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, qisqa vaqt ichida “48 nafar yetakchi shaxs bir zumda yo‘q qilingan” va bu jarayon juda tez sodir bo‘lgan.
O‘z navbatida, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu ham yaqin kunlarda Eronga qarshi harbiy zarbalar yanada kuchaytirilishini ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, Isroil tomoni xavfsizlikni ta’minlash maqsadida amalga oshirilayotgan operatsiyalarni davom ettirradi.
Shu bilan birga, AQSh Markaziy qo‘mondonligi rasmiy ma’lumot tarqatib, Eron tomonidan uchirilgan raketalar AQShning USS Abraham Linkoln aviatashuvchisiga tegmagani va hatto unga yaqinlashmaganini bildirgan.
Rasmiy manbalarga ko‘ra, ayni paytda mintaqa bo‘yicha harbiy va siyosiy vaziyat diqqat bilan kuzatib borilmogda hamda qo‘shimcha bayonotlar e’lon qilinishi kutilmogda.

US President Donald Trump emphasized that the military operations being carried out against Iran are proceeding at an even faster pace than planned, stating that the operation process is "ahead of schedule." According to his words, in a short time, "48 leading individuals were eliminated at once," and this process happened very quickly.
In turn, Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu also announced that military strikes against Iran will be further intensified in the coming days. According to his emphasis, Israel will continue the operations being carried out to ensure security.
At the same time, the US Central Command officially disseminated information, stating that the missiles launched by Iran did not hit the US aircraft carrier USS Abraham Lincoln and did not even come close to it.
According to official sources, the military and political situation across the region is currently being closely monitored, and additional statements are expected to be announced.