Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Қозон шаҳридаги БРИКС саммитида иштирок этаётган делегациялар раҳбарларини қутлаш маросимида қатнашди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
"Казань Экспо" халқаро кўргазмалар марказида давлатимиз раҳбарини Россия Федерацияси Президенти Владимир Путин кутиб олди.
Маросимда бир қатор мамлакатларнинг давлат ва ҳукуматлари, халқаро ва минтақавий ташкилотлар раҳбарлари ҳам иштирок этди.
Тадбирдан сўнг тантанали қабул маросими ўтказилди.
Бугун, 24 октябрь куни Ўзбекистон етакчиси "БРИКС плюс" форматидаги саммитнинг ялпи сессиясида нутқ сўзлайди.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, participated in the congratulatory ceremony for the leaders of delegations attending the BRICS summit in the city of Kazan. This was reported by the Presidential press service.
The head of our state was welcomed by the President of the Russian Federation, Vladimir Putin, at the "Kazan Expo" international exhibition center.
The ceremony was also attended by leaders of various countries' states and governments, as well as leaders of international and regional organizations.
After the event, an official reception ceremony was held.
Today, on October 24th, the leader of Uzbekistan will speak at the plenary session of the summit in the "BRICS plus" format.