Навоий шаҳрида таомномани давлат тилида тақдим этмаган умумий овқатланиш корхонасига тегишли таъсир чораси қўлланди. Бу ҳақда Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси хабар берди.
Фуқаро Э.Н. Navoiy-saxovat manzili МЧЖга тегишли ресторанда истеъмолчилар ҳуқуқларини чеклаш ҳолатлари мавжудлиги сабабли тегишли чора кўриш юзасидан Рақобат қўмитасининг Навоий вилояти ҳудудий бошқармасига мурожаат қилган.
Ҳудудий бошқарма томонидан ўтказилган ўрганиш давомида истеъмолчилар учун жамиятнинг тўлиқ номи ва солиқ тўловчининг идентификация рақами (СТИР) ҳамда ушбу маълумотларни сканерлаш имконини берувчи махсус QR-код, иш режими тўғрисидаги маълумотлар ва маҳсулотларда нархномалар қўйилмагани аниқланган.
Шунингдек, маҳсулотларининг тайёр таомлари тўғрисидаги маълумотлар истеъмолчига давлат тилида тақдим этилмагани қайд этилган.
Юқоридагиларга кўра, ресторанга нисбатан иш қўзғатилиб, қонунбузилиши ҳолатини бартараф этиш ва келгусида йўл қўймаслик юзасидан бажарилиши мажбурий бўлган кўрсатма берилган.
Ресторан "Истеъмолчиларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида"ги қонуни ҳамда "Ўзбекистон Республикасида умумий овқатланиш маҳсулотларини (хизматларни) ишлаб чиқариш ва сотиш қоидалари" талабларини бузган.
Бундан ташқари, ресторан масъулига нисбатан маъмурий баённома расмийлаштирилиб, тегишли суд органига юборилган.

A catering establishment in Navoiy city was subjected to appropriate measures for not presenting the menu in the state language. The Committee for Competition Development and Consumer Rights Protection reported this.
Citizen E.N. appealed to the Competition Committee's regional office in Navoiy region to take appropriate measures due to instances of consumer rights restrictions at the restaurant owned by Navoiy-saxovat MChJ.
During the investigation conducted by the regional office, it was discovered that there was a lack of full name of the entity and the taxpayer's identification number (TIN) available for consumers, along with a special QR code to scan this information, information about the operational hours, and the absence of price lists for the products.
Moreover, it was noted that information about the ready meals was not presented to the consumer in the state language.
In light of the above, legal proceedings were initiated against the restaurant, and instructions were given to eliminate the violation of law and prevent future occurrences, which must be followed mandatorily.
The restaurant violated the law "On the Protection of Consumers' Rights" and the "Regulations on the Production and Sale of Catering Products (Services) in the Republic of Uzbekistan".
In addition, an administrative report was drawn up against the restaurant's responsibility and sent to the competent court.