ЖСТ раҳбари: АҚШ тариф шартномалари жаҳон савдосидаги тенгликка зарар етказади
Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) бош директори Нгози Оконжо-Ивеала АҚШ ва бошқа мамлакатлар ўртасидаги икки томонлама тариф шартномалари савдо тенглигининг асосий тамойилига путур этказиши мумкинлигини айтди. Бу ҳақда у “Financial Times” газетасига берган интервьюсида маълум қилди.
Оконжо-Ивеаланинг сўзларига кўра, АҚШ ва Хитой ўртасидаги тарифлар уруши яқинда кескинлашганига қарамай, жаҳон савдоси "инқирозда".
Биз ушбу музокараларни икки томонлама олиб бораётган ЖСТ аъзоларига ЖСТ қоидаларига максимал даражада риоя қилишни мақсад қилишлари кераклигини айтдик, дейди Нгози Оконжо— Ивеала.
ЖСТ бош директорининг қўшимча қилишича, сўнгги кескинликларга қарамай, жаҳон савдосининг 74 фоизи ҳали ҳам МФН ("энг севимли миллат"-"энг қулай мамлакат мақоми") асосида амалга оширилмоқда.
МФН контсептсиясига кўра, мамлакатлар барча давлатларга бир хил тариф ставкаларини таклиф қилишлари керак, агар улар "деярли барча савдо — сотиқни" ўз ичига олган икки томонлама савдо битими орқали камайтирилмаса-бу буюк Британия ва АҚШ ўртасидаги пакт эмас.
Маълумот учун, жорий йилнинг 8 май куни АҚШ президенти Доналд Трумп Буюк Британия билан яқинлашиб келаётган савдо битимини эълон қилди.
“Financial Times” маълумотларига кўра, келишув Британия автомобиллари ва пўлат экспорти учун паст квоталарга таъсир қилади.
Битим 2 апрель куни кўтарилган божлар жорий этилгандан сўнг, расмийлар савдо шериклари билан тузмоқчи бўлган 17 та битимдан бири бўлади.

The US leader announced a trade agreement with Great Britain on May 8th.
World Trade Organization (WTO) Director-General Ngozi Okonjo-Iweala stated that bilateral tariff agreements between the US and other countries could undermine the fundamental principle of trade equality. He announced this in an interview with the Financial Times.
According to Okonjo-Iweala, despite the recent escalation of the tariff war between the US and China, world trade is "in crisis."
"We told the WTO members conducting these bilateral negotiations to aim for maximum compliance with WTO rules," said Ngozi Okonjo-Iweala.
The WTO Director-General added that, despite recent tensions, 74% of world trade is still conducted on the basis of MFN ("most beloved nation" - "most comfortable country status").
According to the MFN concept, countries should offer the same tariff rates to all countries, unless they are reduced by a bilateral trade agreement that includes "almost all trade" - this is not a pact between Great Britain and the USA.
For information, on May 8 of this year, US President Donald Trump announced the upcoming trade agreement with Great Britain.
According to the Financial Times, the agreement will affect the low quotas for British car and steel exports.
The deal will be one of 17 agreements that the authorities intend to conclude with trading partners after the introduction of the increased tariffs on April 2.