Россия Сибир дарёларини Ўзбекистонга йўналтириш бўйича лойиҳани ўрганмоқда
Россия Фанлар академияси Сибир дарёларининг бир қисмини Марказий Осиё, жумладан Ўзбекистонга йўналтириш имкониятларини илмий жиҳатдан ўрганишни бошламоқда. Бу ҳақда Zamon.uz маълум қилди.
Лойиҳа Об дарёсидан Ўзбекистонгача узунлиги 2 минг километрдан ошадиган, йилига 5,5 млрд куб метргача сув етказиб бериши мумкин бўлган еттита йирик қувур линияси қурилишини назарда тутади.
Академиянинг Ер фанлари бўлими мазкур йўналишни расмий тадқиқот режасига киритишни маъқуллаган ва молиялаштиришни Фан ва олий таълим вазирлигига тавсия этган.
Дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, лойиҳа қиймати 100 млрд доллардан ошиши, инфратузилмани барпо этиш эса камида 10 йил давом этиши мумкин.
Олимлар сув йўналтиришнинг экологик, гидрологик ва ижтимоий-иқтисодий таъсирларини чуқур ўрганишни режалаштирмоқда. Марказий Осиёда сув танқислиги кучайиб бораётгани, чўлланиш жараёни тезлашаётгани ва қишлоқ хўжалиги учун сув таъминоти ёмонлашаётгани таъкидланмоқда.
Маълумот учун, шунга ўхшаш лойиҳа СССР даврида 20 йил ишлаб чиқилиб, 1986 йилда тўхтатилган эди. Экспертлар бугунги кунда ҳам лойиҳанинг стратегик аҳамиятини тан олишса-да, авваламбор мавжуд сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш зарурлигини қайд этмоқда.

Russia is exploring a project to redirect Siberian rivers to Uzbekistan.
The Russian Academy of Sciences has begun a scientific study of the possibilities for redirecting part of the Siberian rivers to Central Asia, including Uzbekistan. This was reported by Zamon.uz.
The project envisages the construction of seven major pipeline lines with a length of over 2 thousand kilometers from the Ob River to Uzbekistan, capable of delivering up to 5.5 billion cubic meters of water per year.
The Academy's Earth Sciences division has approved the inclusion of this direction in the official research plan and recommended that the Ministry of Science and Higher Education provide funding.
According to preliminary estimates, the project cost could exceed $100 billion, and the construction of the infrastructure could take at least 10 years.
Scientists plan to conduct an in-depth study of the environmental, hydrological, and socio-economic impacts of water diversion. It is emphasized that water scarcity is increasing in Central Asia, the process of desertification is accelerating, and water supply for agriculture is deteriorating.
For reference, a similar project was developed for 20 years during the USSR period and was halted in 1986. Experts, while acknowledging the strategic importance of the project today, also note the primary necessity of using existing water resources rationally.
Image of 'Russia intends to recognize driver's licenses from countries where Russian is an official language.'
World 14.11.2025 16:00
Russia intends to recognize driver's licenses from countries where Russian is an official language.
According to current legislation, foreign certificates are accepted in Russia, but they must be translated into Russian and notarized.
World 14.11.2025 15:27
World 14.11.2025 14:54
World 14.11.2025 13:54
Image of 'China is developing pills to extend life to 150 years.'
World 14.11.2025 11:09
China is developing pills to extend life to 150 years.
Studies have shown that in mice, ad libitum increased the lifespan by 9.4 percent and extended the life duration by 64.2 percent.