Европада жазирама иссиқ ортидан 2300 киши ҳалок бўлди
Бугун, 9 июль куни чоп этилган тезкор илмий таҳлилга кўра, Европанинг 12 шаҳридаги жазирама тўлқинлар 2300 га яқин одамнинг ҳаётига зомин бўлди. Бу ҳақда Лондон Империал коллежи ва Лондон Гигиена ва тропик тиббиёт мактаби тадқиқотига таяниб “Reuters” хабар берди.
Тадқиқот Ғарбий Европанинг катта қисмлари ҳаддан ташқари иссиқликдан азият чеккан 10 кунни қамраб олди, Испанияда ҳаво ҳарорати Цельсий бўйича 40 даражадан ошди, Францияда эса ўрмон ёнғинлари авж олди.
Тадқиқот шуни кўрсатдики, ўша даврда ҳалок бўлган 2300 кишидан 1500 таси иссиқни янада кучайтирган иқлим ўзгариши билан боғлиқ.
Лондон Империал коллежи тадқиқотчиси доктор Бен Кларк бу борада қуйидагича фикр билдирган:
“Иқлим ўзгариши об-ҳавони аввалгидан кўра иссиқроқ қилиб қўйди, бу эса ўз навбатида уни янада хавфли қилади”.
Тадқиқот 12 та шаҳарни, жумладан Барселона, ​​Мадрид, Лондон ва Миланни қамраб олди, олимларнинг таъкидлашича, иқлим ўзгариши иссиқ тўлқинлар пайтида ҳароратни Цельсий бўйича 4 даражага оширган.
Ўлганлар сонини ҳисоблаш учун олимлар тасдиқланган эпидемиологик моделлар ва ўлимнинг тарихий маълумотларидан фойдаланган, улар иссиқлик асосий сабаб бўлган ўлимларни, шу жумладан иссиқлик таъсири мавжуд тиббий шароитларни ёмонлаштирган ҳолатларни акс эттирган.
Олимларнинг таъкидлашича, улар тахминий қурбонлар сонини тезда аниқлаш учун экспертлар томонидан кўриб чиқилган усуллардан фойдаланган, чунки иссиқлик билан боғлиқ ўлимларнинг аксарияти расман қайд этилмаган ва баъзи ҳукуматлар маълумотларни эълон қилмайди.
Ҳисоботда айтилишича, Ғарбий Европа рекорд даражадаги энг иссиқ июнь ойини бошдан кечирди, минтақанинг аксарият қисмида жорий йилда “жуда қаттиқ иссиқлик стресси” кузатилди.
Ўтган ҳафта Парижда америкалик 10 ёшли қизалоқ ота-онаси билан музейда навбатда турган вақтида касал бўлиб қолганди ва ғайритабиий иссиқлик тўлқинлари остида вафот этди.
7 июль куни Греция расмийлари ҳаво ҳарорати 40 даражадан ошиши кутилаётган мамлакат ҳудудларида мажбурий иш танаффусларини жорий қилди.
Айни пайтда Грециянинг Крит оролида ва Туркияда ўрмон ёнғинлари бошланди. Франция жануби ва Каталонияда ҳам ёнғинларга қарши кураш олиб борилмоқда.

Today, July 9, according to a rapid scientific analysis published, heatwaves in 12 European cities claimed the lives of nearly 2300 people. This was reported by "Reuters" here, citing research from Imperial College London and the London School of Hygiene and Tropical Medicine.
The study covered a 10-day period when large parts of Western Europe suffered from extreme heat, with temperatures in Spain exceeding 40 degrees Celsius, and forest fires escalating in France.
The research indicated that out of the 2300 people who died during that period, 1500 deaths were linked to climate change that intensified the heat.
Dr. Ben Clarke, a researcher at Imperial College London, commented on the matter:
“Climate change has made the weather hotter than before, which in turn makes it more dangerous”.
The study encompassed 12 cities including Barcelona, Madrid, London, and Milan and, according to the scientists, climate change has increased temperatures by up to 4 degrees Celsius during heatwaves.
To count the number of deaths, scientists used confirmed epidemiological models and historical data on deaths, reflecting cases where heat was a primary cause, including conditions exacerbated by the heat.
As the scientists pointed out, they used methods reviewed by experts to quickly approximate the number of victims because most heat-related deaths are not officially documented and some governments do not publish data.
The report states that Western Europe experienced the hottest June on record, with most of the region facing “very severe heat stress” this year.
Last week, a 10-year-old American girl fell ill while waiting in line at a museum with her parents in Paris and later died under the abnormal heatwave conditions.
On July 7, Greek officials introduced mandatory work breaks in regions of the country expecting temperatures to exceed 40 degrees Celsius.
Meanwhile, forest fires have begun in Greece's Crete Island and Turkey. The south of France and Catalonia are also dealing with firefighting efforts.