Ташриф доирасида Япония ташқи ишлар вазири Такэси Ивая август куни ўзбекистонлик ҳамкасби Бахтиёр Саидов билан учрашади.
Суҳбат чоғида сиёсий, иқтисодий, маданий ҳамкорлик, халқаро чақириқларга биргаликда жавоб бериш масалалари муҳокама этилиши кутилмоқда.
Япония Ўзбекистонда “яшил” энергия, ижтимоий хизматлар, кадрлар тайёрлаш йўналишларидаги лойиҳаларни қўллаб-қувватлашини билдирган.
Шунингдек, Тошкентдаги учрашув икки давлат ташқи сиёсат идоралари раҳбарлари ўртасидаги илк стратегик мулоқот ҳисобланади.

Japan's Foreign Minister will pay an official visit to Uzbekistan.
During the visit, Japan's Foreign Minister Takeshi Iwaya will meet with his Uzbek counterpart Bakhtiyor Saidov in August.
The talks are expected to discuss political, economic, and cultural cooperation, as well as responding jointly to international calls.
Japan expressed its support for projects in Uzbekistan in the fields of "green" energy, social services, and personnel training.
Furthermore, the meeting in Tashkent is considered the first strategic dialogue between the heads of the two states' foreign policy agencies.