Шимолий Корея етакчиси Ким Жонг Ун 11 март куни қизи Ким Жу Аэ билан бирга стратегик қанотли ракета синовини кузатди. Бу ҳақда Корея Марказий ахборот агентлиги хабар берди.
Маълум қилинишича, синов “Choe Hyon” бортида амалга оширилган. Унда кетма-кет бир нечта круиз ракеталари учирилиб, улар олдиндан белгиланган траектория бўйлаб тахминан 2 соат 48 дақиқа парвоз қилиб, нишонларга аниқ зарба берган.
Пхенян расмийлари мазкур синов мамлакатнинг ядровий салоҳияти ва ҳарбий тайёргарлигини намойиш этиш мақсадида ўтказилганини таъкидлаган. Ракета учирилиши АҚШ ва Жанубий Корея томонидан ўтказилаётган Фреэдом Шиэлд ҳарбий машқлари бошланган вақтга тўғри келган.
Маълумот учун, Ким Чен Иннинг қизи Ким Жчу Э 2022-йилдан бери давлат ОАВларида тез-тез кўрина бошлаган ва у отасига ҳарбий парадлар ҳамда ракета синовлари каби муҳим тадбирларда ҳамроҳлик қилиб келмоқда.

Kim Jong Un observed the strategic missile test with his daughter.
North Korean leader Kim Jong Un observed a strategic cruise missile test with his daughter Kim Ju Ae on March 11. This was reported by the Korean Central News Agency.
According to the report, the test was conducted from the "Choe Hyon" vessel. Several cruise missiles were launched in succession, flying along a pre-set trajectory for approximately 2 hours and 48 minutes before accurately hitting their targets.
Pyongyang officials emphasized that this test was conducted to demonstrate the country's nuclear capabilities and military readiness. The missile launch coincided with the start of the Freedom Shield military exercises conducted by the US and South Korea.
For reference, Kim Jong Un's daughter Kim Ju Ae has frequently appeared in state media since 2022 and has been accompanying her father to important events such as military parades and missile tests.