Ma’lum bir yo‘nalish bo‘ylab harakatlanayotgan yo‘lovchi poyezd tarkibidagi yo‘lovchi vagonining sovitish tizimlari ishlamaganligi bo‘yicha murojaatlar o‘z tasdig‘ini topgan hollarda, mazkur yo‘lovchilarga havo haroratini mo‘tadillashtirish va sovitish tizimlari ishlamaganligi uchun tegishli miqdordagi pul mablag‘lari kompensatsiya sifatida qaytarib beriladi. Bu haqda Raqobat qo‘mitasi ma’lum qildi.
Ma’lum vilinishicha, qo‘mitaning takliflari asosida kupe tipidagi vagonlarning havo sovitish tizimi uchun to‘lov undirilmasdan chipta narxidan chegirilgan holatda qo‘llanmoqda.
“Hurmatli iste’molchilar, sizda ham yuqoridagi kabi temiryo‘l kassalaridan chipta sotib olingan vaqtda sovitish tizimi (konditsioner) xizmatlari uchun to‘lov amalga oshirilishiga qaramasdan yo‘lovchi poyezdlarida harakatlangan vaqtingizda sovitish tizimi (konditsioner) ishlamaganligidan norozi bo‘lsangiz, Raqobat qo‘mitasi yoki “O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” AJga (poyezdlarda harakatlangan vaqtingizda sovitish tizimi (konditsioner) ishlamayotganligini tasdiqlovchi foto va videomateriallari bilan) murojaat qilishingiz mumkin”, – deyiladi xabarda.
Murojaat qilish uchun raqam va elektron pochta manzillari:
“O‘ztemiryo‘lyo‘lovchi” AJ:
+99871 299-94-50 (1005)
uzjeldorpass@mail.ru
Raqobat qo‘mitasi:
+99871 207-47-00 (1159)
info@antimon.gov.uz
Shuningdek, Raqobat qo‘mitasining takliflari asosida “O‘zbekiston temiryo‘llari” AJ tomonidan joriy yilning 19 iyul sanasidan kupe tipidagi vagonlarning havo sovitish tizimi uchun to‘lov undirilmaslikni, ya’ni chipta narxidan chegirilganligi bildirilgan.

In cases where there are confirmed complaints about the cooling systems of passenger carriages in a moving train along a certain direction not working, the passengers affected will be refunded an appropriate amount of money as compensation for the inability to moderate the air temperature and the failure of the cooling systems. The Competition Committee announced this.
As per the committee's suggestions, the payment for the air conditioning system for coupe-type carriages is applied without being charged additionally, deducted from the ticket price.
“Dear consumers, if you, too, have purchased a ticket from railway ticket offices and made a payment for the cooling system (air conditioner) services, yet faced dissatisfaction due to the cooling system (air conditioner) not working during your journey on passenger trains, you can lodge a complaint with the Competition Committee or “Uztemiryulyolovchi” JSC (with photo and video evidence confirming the non-functioning air conditioner during your journey),” states the report.
Contact numbers and email addresses:
“Uztemiryulyolovchi” JSC:
+99871 299-94-50 (1005)
uzjeldorpass@mail.ru
Competition Committee:
+99871 207-47-00 (1159)
info@antimon.gov.uz
Moreover, based on the suggestions of the Competition Committee, “Uzbekistan Railways” JSC has announced that from the date of July 19th this year, no fee will be charged for the air conditioning system of coupe-type carriages, i.e., it has been deducted from the ticket price.