Bu bo‘yicha davlat rahbarining farmoni qabul qilindi.
“O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Iqlim kengashini tashkil etish to‘g‘risida”gi Prezident Farmoni qabul qilindi. Bu haqda Telegram’dagi “Huquqiy axborot” kanali xabar berdi.
Farmonga ko‘ra, prezident huzurida Iqlim kengashi tashkil etiladi. Iqlim kengashi iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish va unga moslashish masalalari bo‘yicha prezident huzuridagi eng yuqori maslahat organi hisoblanadi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi doiraviy konvensiyasi va Parij bitimidan kelib chiqadigan O‘zbekistonning majburiyatlari bajarilishi monitoringini yuritish Iqlim kengashining asosiy vazifalaridan biri etib belgilandi.
Yashil transformatsiya va iqlim o‘zgarishiga moslashish milliy markazi Iqlim o‘zgarishi milliy markazi (Iqlim markazi) deb qayta nomlandi.
Ilmiy va akademik salohiyatni oshirish hamda fundamental tadqiqotlarni rivojlantirish maqsadida Markaziy Osiyo atrof-muhit va iqlim o‘zgarishini o‘rganish universitetida (Green University) Iqlim ilmiy forumi (Iqlim rezidensiyasi) tashkil etiladi.

A Climate Council will be established under the President.
“On the establishment of the Climate Council under the President of the Republic of Uzbekistan” the Presidential Decree was adopted. This was reported by the “Legal Information” channel on Telegram here.
According to the decree, the Climate Council will be established under the auspices of the president. The Climate Council is considered the highest advisory body on mitigating the consequences of climate change and adaptation to it, operating under the president.
The main tasks of the Climate Council include monitoring the fulfillment of Uzbekistan's obligations stemming from the United Nations Framework Convention on Climate Change and the Paris Agreement.
The National Center for Green Transformation and Adaptation to Climate Change has been renamed the National Climate Change Center (Climate Center).
To enhance scientific and academic potential and develop fundamental research, the Climate Science Forum (Climate Residency) will be established at the University of Environmental and Climate Studies in Central Asia (Green University).