Isroilda vazirlar va ularning xodimlariga davlat telefonlariga xorijiy davlatlar tomonidan boshqariladigan ilovalarni o‘rnatish taqiqlandi. Bu haqda zamon.uz xabar berdi.
Taqiq, xususan, TikTok Ijtimoiy tarmog‘iga ham tegishli. Ushbu qonun loyihasi knesset a’zosi Orit Farkash-Xakoen tomonidan kiritilgan.
Taqiq hukumat telefonlaridan ma’lumotlarni o‘g‘irlash xavfining oldini olishga qaratilgan. Ma’lumot olish mumkin bo‘lgan davlatlar qatorida Xitoy, Rossiya va Eronni tilga olingan.
Qonun loyihasi Milliy xavfsizlik kengashi, TikTok va Maxfiylik idorasi vakillarini o‘z ichiga olgan qo‘mita yig‘ilishida muhokama qilinganidan keyin taqdim etilgan.

In Israel ministers and their staff are banned from installing applications controlled by foreign states on state phones. This was reported by zamon.uz here.
The ban specifically TikTok social network is also relevant. This bill was introduced by Knesset member Orit Farkash-Hacoen.
The ban is aimed at preventing the risk of stealing information from government phones. The mentioned countries posing potential risks include China, Russia, and Iran.
The bill was presented after discussions in a committee meeting that included National Security Council, TikTok and the Privacy Agency representatives.