Prezident konferensiya ishtirokchilariga tabrik yo‘lladi
Shavkat Mirziyoyev Xalqaro to‘qimachilik ishlab chiqaruvchilari federatsiyasi va Xalqaro kiyim-kechak federatsiyasining qo‘shma konferensiyasi ishtirokchilarini samimiy muborakbod etdi.
Hurmatli konferensiya qatnashchilari!
Xonimlar va janoblar!
Avvalo, siz, azizlarni bugungi nufuzli anjuman – Xalqaro to‘qimachilik ishlab chiqaruvchilari federatsiyasi va Xalqaro kiyim-kechak federatsiyasining qo‘shma konferensiyasi ochilishi bilan chin qalbimdan samimiy muborakbod etaman.
Ushbu qo‘shma konferensiya O‘zbekistonda ilk bor o‘tkazilayotgani uchun Xalqaro to‘qimachilik ishlab chiqaruvchilari federatsiyasi prezidenti Key Vi Shrinavasan va Xalqaro kiyim-kechak federatsiyasi prezidenti Chem Altan janoblariga alohida minnatdorchilik bildiraman.
Mazkur anjumanda qatnashayotgan sohaning yuqori martabali vakillariga, nufuzli xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlariga ham tashakkur izhor etaman.
Qadimiy buyuk ipak yo‘li durdonasi, usta hunarmandlar yurti bo‘lgan azim Samarqand shahriga xush kelibsiz!
Hurmatli konferensiya ishtirokchilari!
Biz keyingi yillarda mamlakatimizda investitsiya va biznes muhitini tubdan yaxshilash, xorijiy va mahalliy investorlar uchun har tomonlama qulay sharoitlar yaratish borasida qat’iy qadamlar tashladik.
Har bir soha va tarmoqda bo‘lgani kabi, to‘qimachilik va kiyim-kechak sanoatida ham keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirmoqdamiz.
Eng avvalo, paxta yetishtirishda davlat monopoliyasiga barham berildi, xomashyodan tayyor mahsulotgacha bo‘lgan jarayonni to‘liq qamrab olgan klaster tizimi yaratildi va bosqichma-bosqich takomillashtirib borilmoqda.
Sohadagi islohotlarimiz nufuzli xalqaro tashkilotlar tomonidan e’tirof etilib, O‘zbekistonga nisbatan “paxta boykoti” bekor qilindi. Bu borada “Cotton Capaign” xalqaro koalitsiyasi bilan hamkorligimiz davom ettirilmoqda.
Shu bilan birga, barqaror qonunchilik bazasi yaratilgani, investitsiyaviy muhit yaxshilangani, yangi texnologiyalar joriy etilgani natijasida paxta tolasini qayta ishlash 2017 yildagi 40 foizdan 100 foizga yetdi. Ayni vaqtda chetdan tola va xomashyo olib kelib, yuqori qo‘shilgan qiymatli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish borasidagi ishlar ham boshlandi.
Sohada yaratilgan imkoniyatlar tufayli to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi 5 barobar ko‘paydi, ularning eksporti 4 karra ortdi.
Eng muhimi, ilgari sohada eksportning salmoqli qismi, ya’ni 70 foizi xomashyo hissasiga to‘g‘ri kelgan bo‘lsa, bugungi kunda chetga sotilayotgan tovarlarning 60 foizini tayyor mahsulotlar tashkil etmoqda.
Biz islohotlarni boshlagan ilk davrdayoq inson kapitalini rivojlantirish, aholi, ayniqsa yoshlar va ayollarni kasbga o‘rgatish, barcha sohalar uchun malakali kadrlar tayyorlashni ustuvor vazifa sifatida belgilab oldik va bu masalalar bundan buyon ham diqqatimiz markazida bo‘ladi.
Korxonalardagi ishchilar uchun xalqaro talablarga javob beradigan, munosib mehnat sharoitlari yaratilmoqda, “Better Work” va “Better Cotton” dasturlari tizimli joriy etilmoqda.
Sohada band bo‘lgan 600 mingdan ziyod aholining mehnat huquqlarini ta’minlash va ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shuningdek, to‘qimachilik sohasida milliy brendlarni yaratish, mamlakatimizga nufuzli xalqaro va xorijiy brendlarni jalb etish bo‘yicha qat’iy choralar ko‘rilmoqda.
Mamlakatimizda Germaniyaning “Timdres”, Italiyaning “Kotonella”, Singapurning “Indorama”, Koreyaning “Posko Interneyshnl” va “Yang-van” kompaniyalari kabi jahon bozorining nufuzli ishtirokchilari samarali faoliyat olib bormoqda.
O‘zbekiston to‘qimachilik sanoati jahondagi ishlab chiqarish jarayonlariga faol integratsiya bo‘lib, dunyoning barcha qit’alarida ishonchli hamkorlarimiz ko‘paymoqda.
Ta’kidlash joizki, xorijiy investorlar va xalqaro brendlar bilan uzoq muddatli hamkorlik qilish, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish, milliy brendlarni xalqaro darajaga olib chiqish – kelgusida ham to‘qimachilik sanoatidagi ustuvor yo‘nalishlarimiz bo‘lib qoladi.
Ishonchim komil, bugungi konferensiya ushbu sohada o‘zaro hamkorlikni xalqaro miqyosda yanada yuksaltirish va mustahkamlash, ilg‘or tajriba va g‘oyalar bilan almashish uchun samarali platforma bo‘lib xizmat qiladi.
Bu esa, anjumanda ishtirok etayotgan 500 dan ziyod milliy va xalqaro tashkilotlar, ishlab chiqaruvchilar va “riteyl” kompaniyalar vakillari o‘rtasida o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirib, soha rivojini yangi sifat bosqichiga olib chiqish imkonini beradi, deb umid qilaman.
Biz xorijiy hamkorlarimizning o‘zaro manfaatli barcha tashabbuslarini yuksak baholaymiz va qo‘llab-quvvatlaymiz. Jumladan, xalqaro brendlar O‘zbekistonga kirib kelishi uchun zarur standartlarni joriy etishda har tomonlama ko‘maklashamiz.
Nufuzli xalqaro tashkilotlarga konferensiya, ko‘rgazma, moda namoyishlarini yurtimizda, ayniqsa, turizm va sanoat salohiyati yuqori bo‘lgan Buxoro, Xiva, Shahrisabz, Marg‘ilon, Qo‘qon, Namangan, Andijon shaharlarida muntazam o‘tkazib borishlari uchun barcha sharoitlarni yaratib berishga tayyormiz.
Aminmanki, yurtimizning qadimiy tarixi, boy madaniy merosi, mehnatkash va olijanob xalqimiz bilan uchrashuvlar sizlarda unutilmas taassurotlar qoldiradi, hududlarimizning ulkan ijtimoiy-iqtisodiy salohiyati esa, investorlarni yangi-yangi loyihalarni amalga oshirishga undaydi.
Sizlarni bugun o‘z ishini boshlayotgan yirik anjuman bilan yana bir bor tabriklab, barchangizga mustahkam sog‘liq, baxt-saodat, konferensiya ishiga esa muvaffaqiyatlar tilayman.

The President sent congratulations to the participants of the conference.
Shavkat Mirziyoyev warmly congratulated the participants of the joint conference of the International Textile Manufacturers Federation and the International Apparel Federation.
Dear conference participants!
Ladies and Gentlemen!
First of all, I sincerely congratulate you on the opening of today's prestigious event – the joint conference of the International Federation of Textile Manufacturers and the International Federation of Apparel and Clothing.
I would like to express my special gratitude to Mr. Key Vi Srinivasan, President of the International Federation of Textile Manufacturers, and Mr. Chem Altan, President of the International Federation of Apparel and Clothing, for holding this joint conference in Uzbekistan for the first time.
I would like to express my gratitude to the esteemed representatives of the industry, the leaders of prestigious international and regional organizations participating in this conference.
Welcome to the magnificent city of Samarkand, the gem of the ancient great Silk Road and the homeland of master craftsmen!
In recent years, we have taken decisive steps to fundamentally improve the investment and business environment in our country, creating comprehensive favorable conditions for both foreign and local investors.
Like in every sector, we are implementing extensive reforms in the textile and apparel industry as well.
Firstly, the state monopoly on cotton production was abolished, a cluster system encompassing the entire process from raw material to finished product was established and is being progressively enhanced.
Our reforms in the sector have been recognized by prestigious international organizations, and the "cotton boycott" against Uzbekistan was lifted. In this regard, our cooperation with the "Cotton Campaign" international coalition continues.
As a result of creating a sustainable legislative base, improving the investment environment, and introducing new technologies, cotton processing increased from 40% in 2017 to 100%. At present, we have started importing fiber and raw materials from abroad, producing high value-added finished products.
Thanks to the opportunities created in the sector, the production volume of textile products has increased fivefold, and their export has increased fourfold.
Most importantly, if previously 70% of exports in the sector accounted for raw materials, today, 60% of the goods sold abroad consist of finished products.
From the very beginning of our reforms, we prioritized the development of human capital, training the population, especially the youth and women, in professions, and preparing qualified personnel for all sectors, and these matters will continue to be at the center of our attention.
Decent working conditions that meet international standards are being created for workers in enterprises, and the "Better Work" and "Better Cotton" programs are being systematically implemented.
Particular attention is paid to protecting the labor rights of over 600,000 people employed in the sector and to supporting them in every possible way.
Furthermore, decisive measures are being taken to create national brands in the textile sector and to attract prestigious international and foreign brands to our country.
In our country, world market's prestigious participants like Germany’s "Timdres," Italy’s "Cotonella," Singapore’s "Indorama," Korea’s "Posco International" and "Yan-Wan" companies are conducting effective operations.
Uzbekistan's textile industry is actively integrating into global production processes, gaining reliable partners across all continents.
It should be noted that long-term collaboration with foreign investors and international brands, increasing the production of high value-added products, and bringing national brands to the international level will continue to be our priority directions in the textile industry.
I am confident that today's conference will serve as an effective platform for further enhancing and strengthening mutual cooperation in this field at the international level and for exchanging advanced experiences and ideas.
I hope this will further expand mutually beneficial collaboration among more than 500 national and international organizations, manufacturers, and "retail" companies participating in the conference, and contribute to bringing the development of the sector to a new quality level.
We highly value and support all mutually beneficial initiatives of our foreign partners, including facilitating the entry of international brands into Uzbekistan by implementing the necessary standards.
We are ready to provide all necessary conditions for prestigious international organizations to regularly conduct conferences, exhibitions, fashion shows in our country, especially in cities with high tourism and industrial potential like Bukhara, Khiva, Shahrisabz, Margilan, Kokand, Namangan, Andijan.
I am sure that meetings with our country's ancient history, rich cultural heritage, hardworking, and noble people will leave unforgettable impressions on you, and the vast socio-economic potential of our regions will encourage investors to embark on new projects.
I once again congratulate you on the opening of this grand conference, wishing all of you strong health, happiness, and success in the work of the conference.