"Yagi" to‘foni Tailand va Myanmaga yetib kelishi natijasida har ikki davlatning shimoliy shtatlarida so‘nggi 80 yil ichidagi eng kuchli suv toshqinlari kuzatildi, deb xabar bermoqda "Dunyo" AA.
O‘zbekistonning Bangkok shahridagi Bosh konsulxonasi ma’lumotiga ko‘ra, toshqinda suv sathi 1 metrga yetdi va u juda kuchli oqimni yuzaga keltirdi.
Kuchli yomg‘ir va undan keyingi suv toshqini Tailand shimolida ikkita ko‘chkiga sabab bo‘ldi. Ko‘chki oqibatida 6 kishi halok bo‘ldi va 9000 ga yaqin xonadon seldan jabr ko‘rdi.
Tailand vakolatli idoralari tomonidan suv toshqinidan jabr ko‘rgan hududlarda, xususan, Tailand-Myanma chegarasidagi Say daryosi yaqinida aholiga ehtimoliy evakuatsiyaga tayyorgarlik ko‘rish tavsiya qilingan.
Tailandning tabiiy ofat kuzatilgan hududlarida yashovchi va mehnat faoliyatini olib borayotgan O‘zbekiston fuqarolari va ularning oila a’zolari orasidan suv toshqini va ko‘chki natijasida jabr ko‘rganlar aniqlanmadi.

"Yagi" storm has resulted in the most severe floods in the last 80 years in the northern states of Thailand and Myanmar, reports "World" News Agency.
According to the Consulate General of Uzbekistan in the city of Bangkok, the floodwater level reached 1 meter, causing a very strong current.
Heavy rain followed by flooding caused two landslides in the north of Thailand. As a result of the landslides, 6 people died and about 9000 households were affected by the flood.
The authorities in Thailand have advised people in the areas affected by the flood, especially near the Sai River on the Thailand-Myanmar border, to prepare for possible evacuation.
No citizens of Uzbekistan living and working in the areas of Thailand affected by the natural disaster, along with their family members, have been identified as being affected by the flooding and landslides.