Livanning g‘arbiy Bekaa viloyatidagi Midon va Ayn at-Tina atroflariga zarbalar berilgan. Bu haqida zamon.uz Isroil telekanallariga tayanib xabar bermoqda.
«Hizbulloh» bosh kotibi Hasan Nasrulloh o‘z nutqida Isroilning bugungi keng ko‘lamli hujumlariga izoh berib o‘tar ekan, javob zarbalari qachon va qayerda bo‘lishi haqida gapirmasligini ma’lum qildi.
Avvalroq Isroilga Hamasning siyosiy yetakchisini o‘ldirgani uchun javoban zarba berish bilan Eron oliy rahbari oyatulloh Ali Xomanaiy, shuningdek, Eron Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi rahbari Sardar Salomiy tahdid qilgan edi.

According to the government of Iran, nearly 100 rocket launchers of the "Hezbollah" movement aimed at Israel have been attacked.
Image of 'Israel organized its next strikes on Lebanon.'
Strikes were made in the vicinity of Mdouk and Ain At-Tineh in the western Beqaa region of Lebanon. This has been reported by zamon.uz, relying on Israeli television channels here.
«Hezbollah» Secretary General Hassan Nasrallah, in his speech, provided explanations on Israel's widespread attacks today, making it clear that he would not discuss when and where the retaliatory strikes will occur.
Previously, Iran's Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei, as well as the commander of the Islamic Revolutionary Guard Corps Sardar Salami, had threatened retaliatory strikes against Israel in response to the killing of Hamas's political leader.