Har bir qurilayotgan obyekt oldida QR kodli pasporti chiqarib qo‘yiladi.
Shavkat Mirziyoyev raisligida bo‘lib o‘tayotgan videoselektor yig‘ilishida  uy-joy qurib berishni va’da qilgan quruvchi va bunga pul tikkan aholi o‘rtasida nizolar ko‘payib borayotgani qayd etildi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
"Bunday noinsof quruvchilarga aldanib, odamlar ham uysiz, ham pulsiz qolmoqda", – dedi Prezident.
Shu bois endilikda xorijiy tajribaga asosan, uy-joy sotib olish bo‘yicha kafolatli eskrou tizimi joriy qilinadi.
Bunda developerlar o‘zlari qurayotgan uylar sotuvini tashkil qilish bo‘yicha banklar bilan shartnoma tuzadi, bu uylarni olmoqchi bo‘lgan odamlar pulini quruvchiga emas, to‘g‘ridan to‘g‘ri bankka topshiradi.
Banklar esa yig‘ilgan pulni quruvchiga resurs sifatida beradi. Shunda banklar quruvchi va xaridor o‘rtasida ko‘prik bo‘lib, uy-joyni o‘z vaqtida va sifatli qurib, egasiga topshirishga kafil bo‘ladi.
Yangi tizim Samarqand shahri, Yangihayot va Sergeli tumanlarida bir yil davomida tajribadan o‘tkazilishi belgilandi.
Qurilish inspeksiyasining hududiy boshqarmalarida quruvchi-operatorlar shtabi tashkil qilinishi belgilandi.
Nazorat inspektorlari bodikamera bilan ta’minlanadi.
Davlat hisobidan qurilayotgan har bir obyektga toifasiga qarab kamida 2 tadan videokamera o‘rnatiladi. Ular operatorlar shtabiga ma’lumotlarni onlayn yuboradi.
Shuningdek, noqonuniy qurilishlar bo‘yicha mahalla raislari va jamoatchilik nazorati kuchaytiriladi.
Endilikda har bir qurilayotgan obyekt oldida QR kodli pasporti chiqarib qo‘yiladi, istalgan odam bu orqali hududda qanday obyekt qurilayotgani, qachon ruxsat olingani, kim qurishi, qachon ishga tushishi kabi ma’lumotlar olishi mumkin bo‘ladi.

At the video selector meeting chaired by Shavkat Mirziyoyev, it was noted that disputes between the builders who promised to construct housing and the people who invested money in it are becoming more frequent. The President's press service reported this.
"Because of these unfair builders, people are left both homeless and penniless," – the President said.
Therefore, based on foreign experience, a guaranteed escrow system for purchasing housing will now be implemented.
In this system, developers will sign contracts with banks to organize the sale of the houses they are building, and the people who want to buy these houses will transfer their money directly to the bank, not to the builder.
The banks, in turn, will provide the collected money to the builder as a resource. Thus, acting as a bridge between the builder and the buyer, banks guarantee the timely and quality construction and handover of the housing.
The new system is set to be tested for one year in the city of Samarkand, and in Yangihayot and Sergeli districts.
The establishment of builder-operator headquarters at the regional offices of the Construction Inspection is planned.
Control inspectors will be equipped with body cameras.
At least two video cameras will be installed for each object being constructed at the expense of the state, depending on its category. They will send information to the operators' headquarters online.
Additionally, control over illegal constructions will be intensified through neighborhood chairmen and public monitoring.
From now on, a passport with a QR code will be issued in front of each object under construction, allowing anyone to obtain information about what kind of object is being built in the area, when the permission was obtained, who is building it, and when it will be launched.