O‘quvchini kaltaklagan o‘qituvchi boshqa huquqbuzarliklari uchun qamaldi
Toshkentda birinchi ish kunida o‘quvchini kaltaklagan o‘qituvchi  boshqa bir qancha huquqbuzarliklari uchun qamaldi. Bu haqida Bolalar ombudsmani xabar berdi.
Ma’lum qilishicha, joriy yilning 24 sentyabr kuni 44 yoshli o‘qituvchi qizi tahsil oladigan 204-umumiy o‘rta ta’lim maktabiga borib, maktab rahbariyati bilan tortishib, maktab direktorining o‘rinbosari G‘.M. (ayol) ga nisbatan jismoniy kuch ishlatgan.
Ayoldan jamoat joyida tartibiga rioya qilishi so‘ralganida, maktab hududida Milliy gvardiya va IIO xodimlariga nisbatan g‘ayriijtimoiy munosabatda bo‘lib, ularning qonuniy talablarini bajarmasdan keskin qarshilik ko‘rsatgan. Ushbu noqonuniy harakatlarini R.O. ko‘plab maktab o‘quvchilari ko‘z o‘ngida sodir etgan.
25 sentyabr kuni jinoyat ishlari bo‘yicha Yashnobod tuman sudida mazkur ish ko‘rib chiqilgan.
Unga sud tomonidan MJtKning 183-moddasi (Mayda bezorilik), 194-moddasining 1-qismi (Ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik) va 197 (5) moddasi (Ta’lim tashkiloti pedagog xodimining kasbiy faoliyatiga qonunga xilof ravishda aralashish yoki o‘z xizmat vazifalarini bajarishiga to‘sqinlik qilish) bilan aybdor deb topilib, BHM ning 3 baravari (1 020 000 so‘m) va BHMning 7 baravari (2 380 000) so‘m jarima tayinlandi va uzil-kesil ma’muriy jazo sifatida 7 sutka ma’muriy qamoq jazo chorasi qo‘llanildi.
Shu bilan birga, R.O. ning Chilonzor tumanidagi 188-sonli umumta’lim maktabda 6-sinf o‘quvchisiga nisbatan sodir etgan harakati yuzasidan hozirda tergovga qadar tekshiruv harakatlari olib borilayotganligini eslatamiz.

A teacher in Tashkent was jailed for assaulting a student on the first day of work along with several other violations. The Child Ombudsman reported this.
According to the information, on September 24 of this year, a 44-year-old teacher went to the 204-general secondary school where his daughter studies, argued with the school administration, and used physical force against the deputy director of the school G.M. (female).
When the woman was asked to behave in public places, she exhibited antisocial behavior towards the National Guard and law enforcement officers in the school premises and obstinately refused to comply with their legal demands. R.O. conducted these illegal actions in the presence of many school students.
On September 25, the criminal case was reviewed in the Yashnobod district court.
She was found guilty by the court under Article 183 of the Code of Administrative Responsibility (Minor Hooliganism), part 1 of Article 194 (Disobedience to a Law Enforcement Officer’s lawful demands), and 197 (5) (Interference with or obstruction of a teacher’s professional duties in an educational organization in a way that violates the law), and was fined 3 times the minimum monthly wage (1,020,000 UZS) and 7 times the minimum monthly wage (2,380,000 UZS), and also sentenced to 7 days of administrative detention as a definitive administrative punishment.
Furthermore, it is reminded that an investigation is currently underway regarding the actions committed by R.O. against a 6th-grade student at school No. 188 in the Chilanzor district. We remind you.