Maxtumqulining 300 yilligiga bag‘ishlangan xalqaro forumdagi prezident nutqi
Shavkat Mirziyoyev Ashxobod shahrida “Zamon va sivilizatsiyalarning o‘zaro bog‘liqligi – tinchlik va taraqqiyot asosi” mavzusida o‘tayotgan xalqaro tadbir qatnashchilarini qutladi.
Hurmatli anjuman ishtirokchilari!
Go‘zal Ashxobod shahrida “Zamon va sivilizatsiyalarning o‘zaro bog‘liqligi – tinchlik va taraqqiyot asosi” mavzusida o‘tayotgan xalqaro tadbirning barcha qatnashchilarini chin qalbimdan qutlashga ijozat bergaysiz.
An’anaviy do‘stona qabul va ushbu ajoyib tadbirni yuksak darajada tashkil etgani uchun Turkmaniston Prezidenti, hurmatli Serdar Gurbanguliyevich Berdimuhamedovga hamda Turkmaniston xalqining Milliy lideri, Xalq Maslahati Raisi, qadrli birodarim Gurbanguli Malikguliyevich Berdimuhamedovga samimiy minnatdorlik izhor etaman.
Azaliy qadriyat va an’analar tobora zavol topib borayotgan bugungi notinch va murakkab dunyoda Turkmaniston rahbariyati adabiyot va ma’rifatni davlat siyosati darajasiga ko‘tarib, uni xalqaro munosabatlarda tinchlikparvar va do‘stona muloqot vositasiga aylantirayotganini alohida e’tirof etishni istar edim.
Bugungi konferensiyamiz xalqlarimiz o‘rtasidagi birodarlik va hamjihatlik rishtalarini mustahkamlash, mamlakatlarimizni bir-biriga yanada yaqinlashtirish, boy ma’naviy merosimizni butun dunyoga targ‘ib qilish yo‘lida ulkan amaliy qadam bo‘lishi shubhasiz.
Hurmatli delegatsiyalar rahbarlari!
Ko‘hna Turkmaniston ko‘plab buyuk insonlar, alloma va shoirlarga beshik bo‘lgan mo‘tabar diyordir. Bu haqda so‘z yuritganda, turkman xalqining ulug‘ farzandlari – Ozodiy, Andalib, Shaydoiy, G‘oyibiy, Mullanafas kabi betakror mutafakkir va allomalarni esga olishimiz tabiiy, albatta.
Ular orasida turkman xalqining benazir farzandi, durdona asarlari bilan insoniyat tafakkurini boyitgan Maxtumquli Firog‘iy ijodi nafaqat Sharq, balki jahon adabiyotida alohida o‘ringa egadir.
Ulug‘ gumanist shoirning o‘lmas adabiy merosi asrlar davomida umuminsoniy qadriyatlar bilan uyg‘un bo‘lib, tinchlik-totuvlik, mehr-oqibat va qardoshlik kabi olijanob fazilatlarni ulug‘lab kelmoqda.
Qutlug‘ 300 yillik tavallud ayyomi YUNЕSKO rahnamoligida xalqaro miqyosda nishonlanayotgan buyuk shoir asarlarining tub mohiyatida “Dunyoni yaxshilik, do‘stlik, hamkorlik, mehr-shafqat va insoniylik qutqaradi”, degan ezgu g‘oya mujassam.
Shu ma’noda, kimki turkman xalqining qalbini, yuragini anglamoqchi bo‘lsa, turkman eliga xos azmu shijoat, do‘stga sadoqat kabi yuksak fazilatlar manbaini bilmoqchi bo‘lsa, albatta Maxtumquli she’riyatidan bahramand bo‘lishi kerak.
Maxtumquli o‘zbek xalqi uchun ham g‘oyat ardoqli va suyukli siymo ekani bilan biz haqli ravishda faxrlanamiz. Ul zot Xivadagi Sherg‘ozixon madrasasida tahsil olgan, dunyoviy va diniy ilmlarni chuqur o‘rgangan. Ayni vaqtda u buyuk o‘zbek shoiri Alisher Navoiy ijodini yuksak qadrlagani ham mushtarak tariximiz sahifalari orqali yaxshi ma’lum.
Bugungi kunda o‘lkamizda Maxtumqulining dilbar she’rlari va qo‘shiqlari doimo yangrab, qalblarimizda yashab kelmoqda. Hech shubhasiz, uning boqiy asarlari azaldan bir-biriga qardosh va yelkadosh bo‘lgan xalqlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik tuyg‘ularini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Maxtumquli Firog‘iy tavalludining 300 yilligini keng nishonlash haqida yurtimizda alohida qaror qabul qilindi. Ushbu sanaga bag‘ishlab adabiy kechalar, tanlovlar, ilmiy anjuman va seminarlar o‘tkazilmoqda. Teatrlarimizda shoir haqida spektakllar qo‘yilib, o‘zbek va turkman kino ustalari hamkorligida badiiy film suratga olindi.
Bugun Toshkent shahri va hududlarimizdagi o‘nlab ko‘cha va xiyobonlar Maxtumquli nomi bilan ataladi. Toshkent va Xiva shaharlarida bu ulug‘ siymo xotirasiga bag‘ishlab bunyod etilgan yodgorlik majmualari tabarruk ziyoratgohlarga aylangan.
Ayni vaqtda biz Turkmanistonda ham o‘zbek xalqiga, uning madaniyati va san’ati, milliy qadriyatlariga katta hurmat-ehtirom ko‘rsatilayotganini yuksak baholaymiz.
Hurmatli do‘stlar!
Bugun Turkmaniston rahbariyati tashabbusi va g‘oyasi asosida mahobatli Maxtumquli Firog‘iy memorial majmuasi barpo etilgani barchamizni cheksiz quvontiradi. Bu muazzam maskan qardosh turkman eliga xos donishmandlik va bag‘rikenglik, yuksak ma’rifatparvarlikning yorqin timsoliga aylanmoqda.
Ana shunday oqilona siyosat o‘tgan 30 yil davomida ijobiy betaraflik maqomiga ega Turkmanistonning davlatchilik asoslarini mustahkamlash, xalq farovonligini oshirish yo‘lida erishgan mislsiz yutuqlarida o‘z ifodasini topmoqda.
Biz qardosh Turkmaniston rahbariyatining tashabbusi bilan Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi tomonidan kelgusi yilning “Xalqaro tinchlik va ishonch yili”, deb e’lon qilingani hamda bu borada o‘ziga xos global muloqot platformasi yaratilayotganini olqishlaymiz. Jumladan, kelgusi yili dekabr oyida Ashxobodda bo‘lib o‘tadigan xalqaro sammit bu xayrli yo‘ldagi ulkan voqea bo‘ladi, deb ishonamiz va turkman birodarlarimizni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashga tayyormiz.
Aziz do‘stlar!
Maxtumquli Firog‘iy bir paytlar:
“Xizr kezgan cho‘lda el xurram bo‘lsin,
Yurtimiz binosi mustahkam bo‘lsin”,
deb ezgu niyat qilgan edi.
Ona Vatanini chin farzandlik mehri bilan sevgan, uning yorug‘ istiqboli uchun kurashgan, Haq va adolat kuychisi Maxtumquli Firog‘iyning orzu-umid va armonlari bugun to‘la ro‘yobga chiqmoqda. Qardosh Turkmaniston jadal rivojlanib, mamlakatda obodlik va farovonlik, davlatning xalqaro obro‘-e’tibori tobora yuksalib borayotgani do‘st O‘zbekiston xalqini ham behad mamnun etmoqda.
So‘zimning yakunida, tilagim shuki, dunyoga Maxtumquli Firog‘iy kabi buyuk zotlarni bergan turkman diyori doimo gullab-yashnasin!

The President's speech at the international forum dedicated to the 300th anniversary of Magtymguly.
Shavkat Mirziyoyev congratulated the participants of the international event taking place in the city of Ashgabat on the theme "The interconnection of time and civilizations - the foundation of peace and development."
Dear participants of the conference!
Please allow me to sincerely congratulate all participants of the international event taking place in the beautiful city of Ashgabat on the theme of "The interconnection of times and civilizations – the foundation of peace and development".
I would like to express my sincere gratitude to the President of Turkmenistan, Honourable Serdar Gurbangulyevich Berdimuhamedov, and to the National Leader of the Turkmen people, Chairman of the People's Council, my dear brother Gurbanguly Malikgulievich Berdimuhamedov, for their traditional friendly reception and the excellent organization of this wonderful event.
I would especially like to acknowledge that in today's turbulent and complex world, where eternal values and traditions are increasingly being lost, the leadership of Turkmenistan has elevated literature and enlightenment to the level of state policy, transforming it into an instrument of peace-loving and friendly dialogue in international relations.
There is no doubt that our conference today is a significant practical step towards strengthening the bonds of brotherhood and unity among our peoples, bringing our countries closer together, and promoting our rich spiritual heritage to the whole world.
Dear heads of delegations!
Ancient Turkmenistan is a venerable land, cradle for many great men, scholars and poets. Naturally, when speaking of this, it is customary to remember the unique thinkers and scholars of the Turkmen people – such as Ozodiy, Andalib, Shaidoy, Ghoibiy, Mullanafas, and others.
Among them, the distinguished son of the Turkmen people, whose works have enriched human thought, Mahtumkuli Firogi's creativity occupies a special place not only in the East but also in world literature.
The immortal literary heritage of the great humanist poet, celebrating virtues like peace, harmony, love, and brotherhood, has been in line with universal values across centuries.
The essence of the great poet's works, being commemorated internationally under the guidance of UNESCO on his glorious 300th birthday, embodies the noble idea that  “the world is saved by kindness, friendship, cooperation, compassion, and humanity”,
In this sense, anyone who desires to understand the heart, the spirit of the Turkmen people, and the source of their great virtue such as courage and loyalty to friends, must surely delight in the poetry of Mahtumkuli.
We rightfully take pride in Mahtumkuli, who is exceedingly dear to the Uzbek people as well. He studied in the Shergozikhan madrasa in Khiva, deeply engaged in secular and religious sciences. It is well known through the pages of our common history that he highly esteemed the work of the great Uzbek poet Alisher Navoiy.
Today, the charming poems and songs of Mahtumkuli constantly resonate in our land, living in our hearts, undoubtedly serving to further strengthen the feelings of friendship between our peoples who have always been close and supportive of each other.
A special resolution was adopted in our country to broadly celebrate the 300th anniversary of Mahtumkuli Firogi's birth. Literary evenings, competitions, scientific conferences, and seminars are being held dedicated to this date. Theatres are staging plays about the poet, and a feature film has been produced in collaboration between Uzbek and Turkmen filmmakers.
Today, dozens of streets and avenues in Tashkent city and our regions are named after Mahtumkuli. Memorial complexes dedicated to this great figure have been erected in Tashkent and Khiva cities, becoming sacred places of pilgrimage.
At this time, we highly appreciate that in Turkmenistan, great respect and honor are shown towards the Uzbek people, their culture and art, and national values.
We are infinitely delighted with the initiative and the idea of the leadership of Turkmenistan to build the grand Mahtumkuli Firogi Memorial Complex. This majestic place is becoming a bright symbol of the wisdom and hospitality inherent in the Turkmen people, demonstrating their high culture of enlightenment.
This wise policy has found its reflection in the unparalleled achievements of Turkmenistan over the past 30 years in terms of strengthening the foundations of statehood and improving the well-being of the people, gradually increasing the country's international reputation.
We applaud the initiative of the leadership of Turkmenistan, which led to the United Nations General Assembly declaring the coming year as the “International Year of Peace and Trust” and creating a unique global dialogue platform. We believe that the international summit to be held in Ashgabat next December will be a significant event on this noble path, and we are ready to fully support our Turkmen brothers.
Once Mahtumkuli Firogi wished:
“Let the desert where Khizr walked be prosperous,
Let our homeland’s foundation be strong”
His dreams and aspirations of being a true son of his Motherland, fighting for its bright future and being a champion of Truth and justice, are fully coming to fruition today. The rapid development of brotherly Turkmenistan, the well-being and prosperity in the country, and the ever-growing international prestige please the people of friendly Uzbekistan immensely.
In conclusion, my wish is that the Turkmen land, which has given the world great figures like Mahtumkuli Firogi, always flourish and blossom!