O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi fuqarolarni tibbiyot sohasidagi korrupsion holatlar bo‘yicha xabar berishga chaqirdi.
Vazirlik matbuot xizmatining bildirishicha, SSV tomonidan tibbiyot tizimida korrupsiyaga qarshi keskin va murosasiz kurashish, turli byurokratik va inson omili bilan bog‘liq to‘siqlarga barham berishga qaratilgan qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Xususan, vazirlik qoshida manfaatlar to‘qnashuvi va korrupsiya holatlari bo‘yicha tezkor xabar berish, xato-kamchiliklarning o‘z vaqtida oldini olish va ularni bartaraf etish maqsadida respublika bo‘yicha yagona 1203 raqamli ishonch telefoni faoliyati yo‘lga qo‘yilgan.
“Agar sog‘liqni saqlash tizimida korrupsiya bilan bog‘liq holatlarga duch kelsangiz, 71 241-10-65 yoki 1203 qisqa raqamli ishonch telefoniga qo‘ng‘iroq qilishingiz mumkin”, deyiladi xabarda.
Murojaatlar ish kunlari soat 08:00 dan 20:00 ga qadar qabul qilinadi va ma’lumotlarning sir saqlanishi to‘liq kafolatlanadi.
Bundan tashqari, fuqarolar o‘z murojaatlarini quyidagi platformalar orqali ham yo‘llashi mumkin:
- vazirlikning yangi ishga tushirilgan rasmiy Telegram boti;
- vazirlik qoshida kun-u tun faoliyat olib boruvchi 1003 qisqa raqamli Call-markaz;
- vazirlikning info@ssv.uz elektron pochta manzili.
Xabarda ta’kidlanishicha, Sog‘liqni saqlash vazirligi har qanday korrupsion holatga nisbatan murosasiz munosabatda bo‘ladi va fuqarolarning hech bir murojaati e’tibordan chetda qolmaydi.

CCV requested to report on corruption cases in the healthcare sector.
The Ministry of Health of Uzbekistan has called on citizens to report corruption incidents in the medical field.
According to the press service of the Ministry, a series of measures aimed at fighting corruption in the medical system decisively and uncompromisingly, eliminating various bureaucratic and human factor-related obstacles are being implemented by the Ministry of Health.
In particular, to promptly report conflicts of interest and corruption cases, prevent mistakes and shortcomings in a timely manner, and eliminate them, a nationwide hotline number 1203 has been launched across the republic.
“If you encounter corruption-related incidents in the health care system, you can call the trust phone number 71 241-10-65 or the short number 1203”, states the report.
Applications are accepted from 08:00 to 20:00 on weekdays, and the full confidentiality of the information is guaranteed.
In addition, citizens can also send their applications through the following platforms:
• the newly launched official Telegram bot of the ministry;
• the 1003 short number Call-center operating around the clock under the ministry;
• the info@ssv.uz email address of the ministry.
As emphasized in the report, the Ministry of Health will have an uncompromising attitude towards any corruption cases and no citizen’s application will be ignored.