Shavkat Mirziyoyev davlat tashrifi bilan Gruziyaga boradi
Uchrashuvlar chog‘ida O‘zbekiston va Gruziya o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
'Shavkat Mirziyoyev davlat tashrifi bilan Gruziyaga boradi'ning rasmi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2–3 iyul kunlari Gruziya Bosh vaziri Irakliy KobaXidzening taklifiga binoan davlat tashrifi bilan ushbu mamlakatda bo‘ladi.
Tbilisi shahrida Prezident Shavkat Mirziyoyevning Gruziya Prezidenti Mixail KavelaShvili hamda Bosh vaziri Irakliy KobaXidze bilan oliy darajadagi muzokaralari o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Tomonlar siyosiy muloqotni mustahkamlash, parlamentlararo va hududlararo aloqalarni kengaytirish, savdo-iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirish hamda madaniy-gumanitar almashinuvlarni faollashtirish yuzasidan fikr almashadi.
Shuningdek, sanoat, farmatsevtika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, turizm, energetika va axborot texnologiyalari sohalarida qo‘shma kooperatsiya loyihalarini amalga oshirish istiqbollari ko‘rib chiqiladi.
Muzokaralar kun tartibidan transport-logistika sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, mahsulotlar eksporti geografiyasini diversifikatsiya qilish uchun qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish masalalari ham o‘rin olgan.
Bundan tashqari, davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga ega dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashishi kutilmoqda.
Tashrif yakunlari bo‘yicha ikki davlat o‘rtasidagi hamkorlikning turli sohalarini qamrab oluvchi ikki tomonlama hujjatlarning salmoqli to‘plamini imzolash rejalashtirilgan.

Shavkat Mirziyoyev will go to Georgia on a state visit.
During the meetings, issues of further development of friendship, strategic partnership and multifaceted cooperation relations between Uzbekistan and Georgia are discussed.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev will go to Georgia on a state visit.'
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will be in Georgia on a state visit on July 2–3 at the invitation of Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze.
High-level negotiations are planned in Tbilisi between President Shavkat Mirziyoyev, Georgian President Mikheil Kavelashvili, and Prime Minister Irakli Kobakhidze.
During the meetings, issues of further developing the relations of friendship, strategic partnership, and multifaceted cooperation between Uzbekistan and Georgia will be discussed.
The parties will exchange views on strengthening political dialogue, expanding inter-parliamentary and inter-regional ties, developing trade and economic cooperation, and intensifying cultural and humanitarian exchanges.
Prospects for implementing joint cooperation projects in the fields of industry, pharmaceuticals, chemical industry, agriculture, tourism, energy, and information technologies will also be considered.
The agenda of the negotiations also includes issues of expanding cooperation in the transport and logistics sector and creating additional opportunities for diversifying the geography of product exports.
Furthermore, the heads of state are expected to exchange views on pressing issues of international and regional importance.
Following the visit, it is planned to sign a substantial package of bilateral documents covering various areas of cooperation between the two countries.