AQSH Jekson-Venikning O‘zbekiston va Markaziy Osiyoning boshqa mamlakatlariga nisbatan tuzatishini bekor qilish masalasini ko‘rib chiqishi mumkin. Bu haqda AQSH davlat kotibi lavozimiga nomzod Marko Rubio 15 yanvar kuni Kapitoliy tepaligida Senatdagi eshituvlar chog‘ida ma’lum qildi.
Boshqa senator Stiv Deynsning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston va Qozog‘iston ushbu tuzatishni bekor qilish to‘g‘risida bir necha bor murojaat qilgan. U ushbu mamlakatlarga doimiy normal savdo rejimini taqdim etish zarurligini ta’kidladi, bu esa mintaqalarga yangi vositalardan foydalangan holda rivojlanish imkonini beradi.
Bunga javoban Marko Rubio Jekson-Venik tuzatishini "o‘tmish sarqiti" deb atadi va bu mexanizmdan Markaziy Osiyo davlatlariga bosim o‘tkazish uchun foydalanish o‘zini oqlamasligini aytdi.
Marko Rubioning qo‘shimcha qilishicha, tuzatishni faqat qonunchilikka tegishli o‘zgartirishlar kiritish orqali bekor qilish mumkin va bu yo‘nalishda boshqa senatorlar bilan birgalikda ishlashga umid bildirdi.
Stiv Deyns, o‘z navbatida, Markaziy Osiyoni katta salohiyatga ega mintaqa, unga ko‘proq e’tibor qaratish kerakligini ta’kidladi. U AQSH qo‘shinlari Afg‘onistondan olib chiqib ketilgandan so‘ng mintaqaning strategik ahamiyatini qayd etib, Markaziy Osiyo davlatlari va AQSH ishtirokida C5+1 formatidagi sammit o‘tkazilishiga umid bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, 1974 yilda qabul qilingan Jekson-Venik tuzatishi inson huquqlarini buzuvchi davlatlar bilan savdo aloqalarini cheklagan edi. U ushbu chora-tadbirlarning tashabbuskorlari bo‘lgan kongressmenlar Genri Jekson va Charlz Venik sharafiga nomlangan.

The United States may repeal the Jackson-Vanik amendment pertaining to Uzbekistan.
The US may consider repealing the Jackson-Vanik amendment for Uzbekistan and other Central Asian countries. This was announced by Marco Rubio, nominee for the position of US Secretary of State, during the hearings in Capitol Hill on January 15th he said
According to another senator, Steve Daines, Uzbekistan and Kazakhstan have applied several times for the repeal of this amendment. He emphasized the necessity of providing these countries with permanent normal trade relations, which will allow them to develop using new tools.
In response, Marco Rubio called the Jackson-Vanik amendment a "relic of the past" and stated that using this mechanism to exert pressure on Central Asian states was unjustifiable.
Marco Rubio added that the repeal of the amendment could only be achieved through relevant legislative changes and expressed hope for collaboration with other senators in this direction.
Steve Daines, in turn, highlighted Central Asia as a region with great potential that deserves more attention. After the withdrawal of US troops from Afghanistan, he noted the strategic importance of the region and expressed hope for a C5+1 format summit involving Central Asian states and the US.
It is reminded that the Jackson-Vanik amendment, adopted in 1974, restricted trade relations with states violating human rights. It was named in honor of its initiators, congressmen Henry Jackson and Charles Vanik.