Ukrainada tinchlik bo‘yicha muzokaralar aprel’-may oylarida o‘tazilishi mumkin
2025 yil 27 yanvar kuni AQSH prezidenti Donald Trampning Ukrainadagi urushni tugatishga qaratilgan bayonoti xalqaro hamjamiyatda tinchlik muzokaralari bo‘yicha umidlarni kuchaytirdi. Tramp o‘z nutqida: "Hoziroq kelishuvga erishing va bu bema’ni urushni to‘xtating", — dedi. Turkiyaning Hurriyet gazetasi shu haqda yozmoqda.
2022 yil 24 fevralda boshlangan Ukraina urushi davomida bu kabi kuchli tinchlikka chaqiriqlar kamdan-kam yangragan. Tramp, agar u prezident bo‘lganida, bu urush hech qachon boshlanmas edi, deb ta’kidladi. Uning saylovoldi kampaniyasi ham aynan shu nuqtayi nazarga asoslangan bo‘lib, u prezidentlikka saylansa, Ukraina urushi boshlanmas edi, degan fikrni ilgari surgan. Qizig‘i shundaki, Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham shu fikrni qo‘llab-quvvatlab, "2020 yilda Trampning g‘alabasi tortib olinmaganida, Ukrainada inqiroz bo‘lmas edi", — dedi.
Hozirda Ukraina urushida tinchlikka erishish vaqti kelgan ko‘rinadi. Tramp va Putin o‘rtasida uchrashuv bo‘ladimi yoki Rossiya va Ukraina o‘rtasida tinchlik muzokaralari boshlanadimi, bu savollar hozircha ochiq qolmoqda. Shu bilan birga, ayrim tahlilchilar Putinning Ukrainadagi mojaroni 2025 yilgacha saqlab turish niyati borligini ta’kidlamoqda, chunki AQSHning yordamisiz Ukraina bu urushni davom ettirishi qiyin. Putin buni anglab, "Bu urushni yana 2-3 yil davom ettiraman", — deyapti.
Hozirda xalqaro hamjamiyat Trampning bayonotidan so‘ng Ukrainada tinchlik muzokaralari uchun yangi imkoniyatlar paydo bo‘lishiga umid qilmoqda.
Nashrning yozishicha, Ukraina bo‘yicha tinchlik muzokaralari shu yilning aprel-may oylarida o‘tkazilishi mumkin. Ular oldidan AQSH va Rossiya prezidentlari Tramp va Putin uchrashuvi bo‘lib o‘tishi kutilmoqda.  “Birinchidan, sulh e’lon qilinadi. Keyin tinchlik muzokaralari boshlanadi. Muzokaralar jarayonida Turkiya ma’lum bir missiyani o‘z zimmasiga olishi mumkin va Prezident Erdo‘g‘an vositachi rolini o‘z zimmasiga olishi mumkin, chunki u Putin va Zelenskiy bilan muloqot qila oladigan yagona liderdir. Endi ular safiga Tramp qo‘shildi”, — deyiladi maqolada.
Shuningdek, ta’kidlanishicha, hozir Tramp va Putin tinchlikni istamoqda, Amerika qo‘llab-quvvatlashini yo‘qotgan Zelenskiyning “muzokaralar stolidan qochish imkoniyati yo‘q”.

Peace talks in Ukraine may take place in April-May.
Trump's statement aimed at ending the war in Ukraine has bolstered hopes for peace talks in the international community, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.
Peace talks in Ukraine may be held in April-May.
On January 27, 2025, a statement by US President Donald Trump aimed at ending the war in Ukraine increased hopes for peace talks in the international community. In his speech, Trump said: "Come to an agreement now and stop this pointless war," — as reported by Turkey's Hurriyet newspaper writes.
The war in Ukraine, which began on February 24, 2022, has seldom heard such strong calls for peace. Trump emphasized that if he had been president, this war would never have started. His election campaign was based on this viewpoint, suggesting that if elected president, the war in Ukraine would not have happened. Interestingly, Russian President Vladimir Putin also supported this view, saying, "If Trump's victory had not been taken away in 2020, there would have been no crisis in Ukraine," — he said.
It appears that the time has come to achieve peace in the war in Ukraine. Whether there will be a meeting between Trump and Putin or peace talks between Russia and Ukraine will begin remains an open question. Meanwhile, some analysts emphasize Putin's intention to maintain the conflict in Ukraine until 2025, as it would be difficult for Ukraine to continue this war without US assistance. Understanding this, Putin says, "I can continue this war for another 2-3 years," — he says.
The international community is now hoping for new opportunities for peace talks in Ukraine following Trump's statement.
According to the publication, peace talks on Ukraine might be held this year in April-May. Prior to these, a meeting between US and Russian Presidents Trump and Putin is expected. “First, a ceasefire will be announced. Then peace talks will begin. During the negotiations, Turkey might take on a certain mission and President Erdoğan might assume the role of mediator, as he is the only leader who can communicate with both Putin and Zelensky. Now Trump has joined their ranks,” — the article says.
Furthermore, it is highlighted that currently both Trump and Putin want peace, and Zelensky, having lost the support of America, has “no chance of fleeing the negotiation table”.