Bugungi kunda iqlim o‘zgarishi, atmosfera havosi ifloslanishi va boshqa dolzarb ekologik muammolar kechiktirib bo‘lmas chora-tadbirlarni taqozo etmoqda. Ma’lum qilinishicha, ana shunday choralardan biri qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan elektr energiyasidan foydalanishga — «yashil energetika»ga to‘liq o‘tishdir.
Issiqxona gazlari tashlamalari kamayadi
Aholi zichligi yuqori bo‘lgan shaharlarda (masalan, Toshkentda) havoning ifloslanishi aholi salomatligigasezilarli ta’sir ko‘rsatadi. Gazdan elektr energiyasiga o‘tish esa nafas yo‘llari kasalliklarini kamaytirish orqali aholi salomatligini yaxshilaydi.
Qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan elektr energiyasi — quyosh, shamol va gidroyenergetikadan foydalanish — karbonat angidrid (CO₂) va metangazlari kamaytirishga yordam beradi. Misol uchun, quyosh panellari yoki shamol turbinalari yordamida elektr energiyasini ishlab chiqarishda, ekspluatatsiya bosqichida uglerod chiqindilari deyarli yo‘q.
Fakt!
• Tabiiy gazni yoqish paytida har bir kubometr gazuchun taxminan 2,75 kg CO₂ ajralib chiqadi. Bu jarayon, shuningdek, oz miqdorda metan chiqaradi, bu karbonat angidriddan 25-28 martakuchli issiqxona gazidir.
Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha hukumatlararo panel (IPCC) ma’lumotlariga ko‘ra, qazib olinadigan yoqilg‘idan foydalanishni qisqartirish asr o‘rtalarida uglerod neytralligiga erishishning asosiy qadamlaridan biridir.
Havo sifati yaxshilanadi
Gaz qozonlari va pechlar o‘zidan NOₓ chiqaradi, bu esa yashash joylari va atrofidagi havo sifatini yomonlashtiradi. Ushbu birikmalar tutun va kislotali yomg‘irning shakllanishiga hissa qo‘shadi va inson salomatligiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Gazdan foydalanishdan voz kechish esa aholi punktlarida havo sifatini yomonlashtiradigan azot oksidi (NOₓ) kabizaharli moddalar emissiyasini kamaytiradi. Chunki elektr isitkichlar va issiqlik nasoslari NOₓ yoki boshqa zaharli birikmalar chiqarmaydi. Bu xonadonlar va shaharlarda havo sifatini yaxshilash uchun, ayniqsa, muhimdir.
• Ovqat pishirish jarayonida gaz plitasi soatiga taxminan 0,2-0,3 kub metr tabiiy gazni yoqadi, bu soatiga 0,4-0,6 kg CO₂ tashlamalari ajralib chiqadi degani. Elektr pech esa soatiga o‘rtacha2-3 kVt / soat energiya (qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan energiya) iste’mol qiladi, zararli tashlamalar esa deyarli yo‘q (soatiga 0,05 kg CO₂ dan kam).
Metan xavfi bartaraf etiladi
Tabiiy gazni qazib olish va tashish jarayonida kuchli issiqxona gazi — metan ajralib chiqadi. Metan sizib chiqishini nazorat qilish juda qiyin va uglerodning salbiy ta’sirini sezilarli darajada oshiradi. Elektr energiyasidan, ayniqsa, qayta tiklanadigan manbalardan foydalanish esa bu xavfni butunlay yo‘q qiladi.
Energiya samaradorligi oshiriladi
Zamonaviy elektr jihozlari (masalan, induksionpechlar, issiqlik nasoslari) gazga qaraganda ancha tejamkor, bu esa umumiy energiya sarfini kamaytiradi.
Malumot: induksion pechlar energiya yo‘qotilishini kamaytiradi va samaradorligi taxminan 85-90% ni tashkil qiladi, gaz plitalarida esa bu raqam taxminan 60% ga teng.
Issiqlik nasoslari (havo, suv) an’anaviy gaz tizimlariga qaraganda kamroq energiya sarf qiladi. Masalan, bunday nasoslarning energiya konvertatsiya qilish samaradorligi 300-400% ga yetishi mumkin.
Atmosferaga 6,5 million tonna zararli gazlarchiqishining oldi olinadi
Yuqorida keltirib o‘tilgan omillar, umuman, butun dunyo ekologik vaziyatni barqarorlashtirish, atrof-muhit ifloslanishini kamaytirish, iqlim o‘zgarishlarining salbiy oqibatlarini yumshatish vaboshqa dolzarb muammolarni bartaraf etish maqsadida to‘liq «yashil energetika»ga o‘tmoqda. Xususan, O‘zbekistonda ham 2030 yilga kelib ishlab chiqarishdaqayta tiklanadigan energiya manbalarining ulushini 54 foizga yetkazish, 19 ming MVt quvvatga ega qo‘shimcha «yashil quvvatlar»ni qurish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, 3400 MVt quvvatga ega 18 ta quyosh va shamol elektr stansiyasi hamda 1800 MVtquvvatga ega energiya saqlash tizimini ishga tushirish maqsad qilingan. Mazkur chora-tadbirlar «yashil energiya» ishlab chiqarish hajmini 12 milliard kVt/soatgacha oshirishi kutilmoqda.
Bu 5 million xonadonning yillik iste’moliga teng bo‘lib, atmosferaga 6,5 million tonna zararli gazlarchiqishining oldini oladi.
Ayni paytda quyosh energetikasi salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha 8 ta davlat-xususiy sheriklik loyihasi amalga oshirilib, 1,3 milliard dollarlik 4,3 milliard kVt/soat (1,6 GVt) ishlab chiqarilmoqda.
Umuman olganda, 2025 yilda mamlakatimizda 84 milliard kVt/soat elektr energiyasi ishlab chiqarish rejalashtirilgan, bu 2016 yilga nisbatan 25 milliard kVt/soat yoki 1,5 barobar ko‘pdir.
«Gaz plitalaridan bosqichma-bosqich voz kechish lozim»
Amerika Qo‘shma Shtatlarida olib borilgan tadqiqotlar gaz plitalari turli kasalliklarga sabab bo‘lishini ko‘rsatmoqda. Xususan, 2023 yilgi tadqiqotlarda AQSH xonadonlarining qariyb 40 foizida joylashgan gaz plitalari mamlakatda bolalar astma kasalliklarining 12,7 foiziga, ya’ni 650 000 nafar bolaning shu kasallikka chalinishiga sabab bo‘lgan. Qolaversa, gaz plitasi yoqilganda va to‘liq quvvatda ishlasa, havoga bir qancha ifloslantiruvchi moddalar chiqarishi ham qayd etilgan.
«The Guardian» nashrining yozishicha, gazplitalaridan chiqadigan zararli moddalar har yili 40 000 nafar yevropalikning o‘limiga sabab bo‘lmoqda, bu avtohalokatlar natijasida vafot etganlar sonidan ikkibaravar ko‘p. Yevropa Ittifoqi va Buyuk Britaniyadagi uy xo‘jaliklarida o‘tkazilgan tadqiqotlarga ko‘ra, gazplitasidan foydalanish inson hayotini o‘rtacha ikki yilga qisqartiradi. Shu va boshqa tadqiqotlardan kelib chiqqan holda Yevropa sog‘liqni saqlash ittifoqi barcha davlatlarni gaz pechlariga cheklov o‘rnatish va bosqichma-bosqich voz kechishga chaqirgan.

The whole world is transitioning to purely "green energy" to clean the environment.
In Uzbekistan, by 2030, there are plans to increase the share of renewable energy sources in production to 54 percent.
Image of 'The whole world is transitioning to purely "green energy" to clean the environment.'
Today, climate change, atmospheric pollution, and other pressing environmental issues demand immediate action. It is reported that one of such actions is the complete transition to using electricity generated from renewable sources — to "green energy".
Greenhouse gas emissions will decrease
In cities with high population density (for example, Tashkent), air pollution significantly affects public health. Transitioning from gas to electricity improves public health by reducing respiratory diseases.
Electricity generated from renewable sources — utilizing solar, wind, and hydroelectric power — helps reduce carbon dioxide (CO₂) and methane emissions. For example, in the production of electricity through solar panels or wind turbines during the operational phase, carbon emissions are virtually non-existent.
Fact!
• When burning natural gas, approximately 2.75 kg of CO₂ is emitted per cubic meter of gas. This process also releases a small amount of methane, a greenhouse gas 25-28 times more potent than carbon dioxide.
According to the Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC), reducing the use of fossil fuels is one of the key steps to achieving carbon neutrality by mid-century.
Air quality improves
Gas boilers and furnaces emit NOₓ, worsening the air quality around residential areas. This contributes to the formation of smog and acid rain, negatively affecting human health. Abandoning gas use reduces emissions of harmful substances like nitrogen oxides (NOₓ). Because electric heaters and heat pumps do not emit NOₓ or other toxic compounds, this is particularly important for improving air quality in homes and cities.
• The process of cooking with a gas stove burns approximately 0.2-0.3 cubic meters of natural gas per hour, resulting in 0.4-0.6 kg of CO₂ emissions. An electric oven, on the other hand, consumes an average of 2-3 kWh per hour of energy (from renewable sources) with virtually no harmful emissions (less than 0.05 kg of CO₂ per hour).
The danger of methane is eliminated
Strong greenhouse gas — methane is released during the extraction and transport of natural gas. Monitoring methane leaks is challenging and significantly increases the negative impact of carbon. Using electricity, especially from renewable sources, eliminates this risk entirely.
Energy efficiency is increased
Modern electric devices (such as induction stoves, heat pumps) are more efficient compared to gas, thereby reducing overall energy consumption.
Note: Induction stoves reduce energy loss and have an efficiency of approximately 85-90%, while gas stoves have an efficiency of about 60%.
Heat pumps (air, water) consume less energy compared to traditional gas systems. For example, the energy conversion efficiency of such pumps can reach 300-400%.
Preventing the emission of 6.5 million tons of harmful gases into the atmosphere
The factors mentioned above, in general, are moving the world towards stable ecological conditions, reducing environmental pollution, mitigating the adverse effects of climate change, and solving other urgent problems by fully transitioning to "green energy". Specifically, Uzbekistan aims to increase the share of renewable energy sources in production to 54 percent by 2030, construct additional "green powers" with a capacity of 19,000 MW, and plans to launch 18 solar and wind power plants with a capacity of 3400 MW and an energy storage system with a capacity of 1800 MW. These measures are expected to increase the production volume of "green energy" to 12 billion kWh.This equals the annual consumption of 5 million households, preventing the emission of 6.5 million tons of harmful gases into the atmosphere.
Currently, 8 government-private partnership projects on developing solar energy potential are being implemented, producing 4.3 billion kWh (1.6 GW) worth $1.3 billion.
In total, by 2025, our country plans to produce 84 billion kWh of electricity, which is 25 billion kWh or 1.5 times more than in 2016.
"It is necessary to gradually abandon gas stoves"
Studies conducted in the United States of America have shown that gas stoves can cause various diseases. Specifically, 2023 studies found that gas stoves in nearly 40% of US households were responsible for 12.7% of children's asthma cases in the country, i.e., 650,000 children. Moreover, when a gas stove is ignited and operates at full power, it emits several pollutants into the air.
According to "The Guardian", harmful substances emitted from gas stoves cause the death of 40,000 Europeans each year, twice the number of deaths from road accidents. Research conducted in European Union and Great Britain households shows that using a gas stove shortens a person's life by an average of two years. Based on these and other studies, the European Health Alliance has called for all countries to impose restrictions on gas stoves and gradually phase them out.