Samarqandda daryo qirgʻogʻi emirilib, temiryoʻl shikastlandi
Samarqandda suv oqimining keskin oshishi natijasida temiryo‘l infratuzilmasiga zarar yetdi. Hodisa yuzasidan "O‘zbekiston temir yo‘llari" AJ rasmiy izoh berdi.
'Samarqandda daryo qirgʻogʻi emirilib, temiryoʻl shikastlandi'ning rasmi
Samarqand viloyatining Toyloq tumanida Zarafshon daryosi suvining keskin ko‘payishi oqibatida Samarqand—Urgut temiryo‘l yo‘nalishining bir qismi shikastlandi. Bu haqda "O‘zbekiston temir yo‘llari" AJ xabar berdi.
Ma’lum qilinishicha, 3 iyul kuni yuzaga kelgan holatga O‘zbekiston va Tojikistonning tog‘li hududlarida kuzatilgan kuchli yog‘ingarchilik sabab bo‘lgan. Natijada daryoda suv sarfi odatdagi 80–100 kub metr/soatdan 300 kub metr/soatgacha oshgan.
Kuchli oqim daryo qirg‘oqlarini yuvib ketgan va ayrim joylarda o‘zan yo‘nalishini o‘zgartirgan. Shu bois temiryo‘lga yaqin hududlarda daryo o‘zani 30–40 metrgacha kengayib, temiryo‘l infratuzilmasiga zarar yetkazgan. Kompaniya ma’lumotiga ko‘ra, bunday holat ushbu hududda so‘nggi 20 yil davomida qayd etilmagan.
Hozirda avariya oqibatlarini bartaraf etish ishlari davom etmoqda. Daryo qirg‘oqlari xarsang toshlar bilan mustahkamlanyapti, ishlarga 15 ta maxsus texnika jalb qilingan.
Shuningdek, hududga 30 ta dumplar vagonda xarsang toshlar yetkazilgan, yana 130 ta dumplar vagon qurilish materiallari bilan yo‘lga chiqarilgan.
"O‘zbekiston temir yo‘llari" temiryo‘l qatnovini tez orada to‘liq tiklash va poyezdlar harakatining xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha ishlar davom etayotganini ma’lum qildi.

In Samarkand, the riverbank eroded and the railway was damaged.
In Samarkand, as a result of a sharp increase in water flow, the railway infrastructure was damaged. Regarding the incident, JSC "Uzbekistan Railways" gave an official comment.
Image of 'In Samarkand, the riverbank eroded and the railway was damaged.'
In the Toyloq district of the Samarkand region, a part of the Samarkand—Urgut railway line was damaged as a result of a sharp increase in the water level of the Zarafshan River. This was reported by the joint-stock company "Uzbekistan Railways."
According to reports, the situation that arose on July 3 was caused by heavy rainfall observed in the mountainous regions of Uzbekistan and Tajikistan. As a result, the river's water flow increased from the usual 80–100 cubic meters per second to 300 cubic meters per second.
The strong current washed away the riverbanks and in some places changed the course of the riverbed. Therefore, in areas near the railway, the riverbed widened up to 30–40 meters, damaging the railway infrastructure. According to the company, such a situation has not been recorded in this area in the last 20 years.
Currently, work to eliminate the consequences of the accident continues. The riverbanks are being reinforced with boulders, and 15 pieces of specialized equipment have been involved in the work.
In addition, 30 dumpcar wagons of boulders have been delivered to the area, and another 130 dumpcar wagons have been dispatched with construction materials.
"Uzbekistan Railways" announced that work continues to fully restore railway service and ensure the safety of train traffic in the near future.