Markaziy bank ijtimoiy tarmoqlarda banklardagi omonat hisobvaraqlaridan pul mablag‘larini yechishda iste’molchidan mablag‘ning manbasi so‘ralayotganligiga doir tarqalgan xabarlar yuzasidan quyidagilarni ma’lum qildi.
Amaldagi qonunchilikka asosan jismoniy shaxslar o‘zlariga tegishli omonat hisobvaraqlaridan pul mablag‘larini yechib olayotganda ushbu mablag‘ning kelib chiqish manbasi to‘g‘risida ma’lumot talab qilinmaydi.
Eslatib o‘tamiz, Markaziy bank moliyaviy xizmatlar ko‘rsatilishiga doir yuzaga kelayotgan muammo va kamchiliklarni aholi va tadbirkorlik subyektlarining murojaatlari hamda boshqa manbalar orqali doimiy ravishda o‘rganib, ularni bartaraf etish choralarini ko‘rib boradi.
Agar Sizdan banklardagi omonat hisobvarag‘ingizdagi pul mablag‘larini yechishda uning kelib chiqish manbasi to‘g‘risida ma’lumot talab qilinsa, Markaziy bankning Bank xizmatlari iste’molchilarining huquqlarini himoya qilish xizmatiga 71 212-60-94, 71 212-73-62 raqamlari orqali bog‘lanish so‘ralmoqda.
Shu bilan birga, banklar, mikromoliya va to‘lov tashkilotlari faoliyatida xizmatlar ko‘rsatilishiga oid iste’molchilarning huquqlari buzilayotganligi yuzasidan murojaatlar yoki takliflar bo‘lsa, ularni Markaziy bankning info@cbu.uz elektron manziliga yuborish so‘raldi.

The Central Bank announced the following regarding the reports spreading on social media that consumers are being asked about the source of funds when withdrawing money from bank deposit accounts.
According to current legislation, when individuals withdraw money from their deposit accounts, they are not required to provide information regarding the source of these funds.
We remind you that the Central Bank continuously monitors the problems and shortcomings arising in the provision of financial services through appeals from the public and business entities, as well as other sources, and takes measures to address them.
If you are asked for information about the source of funds when withdrawing money from your deposit account at banks, you are requested to contact the Central Bank's Service for the Protection of Consumer Rights of Banking Services at 71 212-60-94, 71 212-73-62.
Furthermore, if there are any complaints or suggestions regarding the violation of consumer rights in the activities of banks, microfinance, and payment organizations, you are asked to send them to the Central Bank's email address info@cbu.uz.