Qonun buzilish holatlari qo‘mitaning Toshkent shahar hududiy boshqarmasi tomonidan 2025 yilning yanvar va fevral oylari davomida reklama to‘g‘risidagi qonunchilik talablariga muvofiqligi yuzasidan o‘rganish va monitoring ishlari olib borilganda aniqlangan.
Olib borilgan o‘rganish natijalariga muvofiq, hududiy boshqarma maxsus komissiyasi tomonidan Toshkent shahrida faoliyat ko‘rsatayotgan 30 dan ortiq xo‘jalik yurituvchi subyektlarga, jumladan:
- “Coca-Cola ichimligi O‘zbekiston Ltd” MCHJ XK,
- “International Beverages Tashkent” MCHJ XK (Pepsi),
- “Mak Food Servis” MCHJ (Evos),
- “Lumieri” MCHJ,
- “Turan Media” MCHJ,
- “Oqtepa Food Service” MCHJ (Oqtepa lavash),
- “Baratrum” MCHJ (Safia)
ga nisbatan “Reklama to‘g‘risida”gi qonun hamda Vazirlar Mahkamasining “Tashqi reklama bozorini tartibga solish to‘g‘risida”gi 104-sonli qarori bilan tasdiqlangan nizomda belgilangan tashqi reklama va axborotni joylashtirish tartibi buzilishi yuzasidan ishlar qo‘zg‘atilib, moliyaviy jarimalar qo‘llash haqida qarorlar qabul qilingan.
Shuningdek, qonunbuzilish holatini bartaraf etish va kelgusida yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha bajarilishi majburiy bo‘lgan ko‘rsatmalar berilgan.

The Competition Authority announced that more than 30 enterprises in Tashkent have been fined for violating advertising legislationhere.
The cases of law violations were identified during the examination and monitoring of compliance with advertising legislation conducted by the Committee's Tashkent city territorial administration during the months of January and February 2025.
According to the results of the conducted investigation, special commissions of the territorial administration have initiated proceedings and imposed financial penalties for violations of the "About Advertising" law and the regulations approved by the decision No. 104 of the Cabinet of Ministers on "Regulating the Outdoor Advertising Market", against more than 30 business entities operating in Tashkent, including:
- “Coca-Cola Beverage Uzbekistan Ltd” CJSC,
- “International Beverages Tashkent” CJSC (Pepsi),
- “Mak Food Service” CJSC (Evos),
- “Lumiere” CJSC,
- “Turan Media” CJSC,
- “Oqtеpa Food Service” CJSC (Oqtepa lavash),
- “Baratrum” CJSC (Safia)
Furthermore, directives mandatory for compliance have been given to remedy the violation and prevent future occurrences.