Farg‘ona tumanida narkolaboratoriya fosh etildi
3 nafar shaxs xonadonni har oyiga 250 AQSH dollaridan ijaraga olib, u yerda giyohvandlik vositalari tayyorlash bilan shug‘ullanishgan.
'Farg‘ona tumanida narkolaboratoriya fosh etildi'ning rasmi
Davlat xavfsizlik xizmatining Farg‘ona viloyati bo‘yicha boshqarmasi xodimlari tomonidan bojxona va ichki ishlar organlarini jalb qilgan holda o‘tkazilgan tezkor tadbirda, Farg‘ona tumanidagi “Mindonobod” MFYdagi uylardan birida sintetik giyohvandlik vositalari tayyorlash maqsadida tashkil etilgan narkolaboratoriya fosh etildi. Bu haqda darakchi.uz'ga DXX xabar qildi.
Aniqlanishicha, Marg‘ilon shahrida yashovchi, 1990 va 2001 yillarda tug‘ilgan 3 nafar shaxs mazkur xonadonni har oyiga 250 AQSH dollaridan ijaraga olib, u yerda giyohvandlik vositalari tayyorlash bilan shug‘ullanishgan.
Ko‘zdan kechirish davomida, ushbu manzildan 8 kg. 185 gr. Alfa-PVP, 4 kg. 209 gr. “Spays”, 427 gr. “Mefedron” sintetik narkotik moddalar hamda ularni tayyorlashda kerak bo‘ladigan 12 kg. 326 gr. maxsus suyuqlik va 13 kg. 925 gr. tamaki mahsulotlari ashyoviy dalil sifatida olindi.
Ekspertiza xulosasiga ko‘ra, tezkor tadbir davomida olingan jami 12 kg. 821 gr. sintetik narkotik moddalarning qora bozordagi bahosi 9 mlrd. 185 mln. so‘mni tashkil etadi.
Tergovga qadar tekshiruv davomida aniqlanishicha, qonunbuzarlar internet tarmog‘i orqali giyohvandlik vositalari sotish bilan shug‘ullanuvchi jinoiy guruh a’zolari tomonidan “zakladka” usulida yetkazib berilgan xom-ashyo mahsulotlari asosida narkotik moddalar tayyorlab, viloyat bo‘yicha belgilangan xufiya joylarga qoldirib, ularning geolokatsiyasini jinoiy guruh a’zolariga yuborib turishgan.
Buning evaziga uchala shaxsning har biri haftasiga kriptovalyuta ko‘rinishida 500 AQSH dollaridan maosh olgan.
Hozirda mazkur shaxslarga nisbatan Jinoyat Kodeksining 273-moddasi 4-qismi “b” bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, qamoq ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

A drug lab was exposed in the Fergana district.
Three individuals rented a house for 250 US dollars per month and engaged in the production of narcotic substances there.
Image of 'A drug lab was exposed in the Fergana district.'
The State Security Service's Directorate for the Fergana region, in a swift operation conducted with the involvement of customs and internal affairs bodies, exposed a drug lab organized for the production of synthetic drugs in one of the houses in the "Mindonobod" MCA in Fergana district. The State Security Service reported this to darakchi.uz.
It was revealed that three individuals living in Margilan city, born in 1990 and 2001, rented this house for $250 a month, where they engaged in the production of narcotic substances.
During the inspection, from this address 8 kg 185 gr. of Alpha-PVP, 4 kg 209 gr. of "Spice", 427 gr. of "Mephedrone" synthetic narcotics, as well as 12 kg 326 gr. of special liquid and 13 kg 925 gr. of tobacco products were seized as physical evidence.
According to the expert's evaluation, the total 12 kg 821 gr. of synthetic narcotics obtained during the rapid operation were valued at 9 billion 185 million soms in the black market.
During the pre-investigation check, it was found out that the offenders, as part of a criminal group involved in selling narcotic substances online, prepared drugs based on raw materials supplied by "stash" method, leaving them in designated hidden locations throughout the region, and sending their geolocations to the members of the criminal group.
In return, each of the three individuals received a salary of 500 US dollars a week in cryptocurrency.
Currently, criminal proceedings have been initiated against these individuals under Article 273, part 4, clause "b" of the Criminal Code, and detention has been imposed as a preventive measure.