Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh kotibining bolalarga nisbatan zo‘ravonlik masalalari bo‘yicha maxsus vakilini qabul qildi
Prezident BMT Bosh kotibining maxsus vakili bilan hamkorlik kun tartibi kengligini qayd etdi.
'Shavkat Mirziyoyev BMT Bosh kotibining bolalarga nisbatan zo‘ravonlik masalalari bo‘yicha maxsus vakilini qabul qildi'ning rasmi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 aprel kuni Toshkent shahrida o‘tayotgan Parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasi doirasida BMT Bosh kotibining bolalarga nisbatan zo‘ravonlik masalalari bo‘yicha maxsus vakili Najat Maalani qabul qildi.
Yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh kotibi Antoniu Guterrishning samimiy salomini yetkazdi.
BMT institutlari, xususan, Maxsus vakil ofisi bilan bola huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha ko‘p qirrali sheriklikni rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Maxsus vakil O‘zbekiston yetakchisining bolalarni zo‘ravonlikning barcha shakllaridan himoya qilish, xotin-qizlar va bolalarni mojaroli hududlardan qaytarish, bolalar mehnatiga barham berish borasidagi samarali islohotlarini yuqori baholadi.
Bola huquqlariga oid xalqaro normativ-huquqiy hujjatlarni ishlab chiqish, bola huquqlarini himoya qilish bo‘yicha qonunchilik va milliy institutlar faoliyatini takomillashtirish masalalarida hamkorlikni rivojlantirish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, Toshkent shahrida bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish bo‘yicha mintaqaviy konferensiya va BMT bosh qarorgohida O‘zbekistonning amaliy tajribasi bilan tanishish bo‘yicha davra suhbatini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received the UN Secretary-General's Special Representative on Violence Against Children, Najat Maala, on April 7 in the city of Tashkent, within the framework of the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union here.
The high-ranking guest conveyed the sincere greetings of United Nations Secretary-General António Guterres to the leader of our state.
Issues of developing multifaceted cooperation in the protection of children's rights, freedoms, and legal interests with the UN institutions, in particular, the Office of the Special Representative, were discussed.
The Special Representative highly appreciated the effective reforms of the Uzbek leader in protecting children from all forms of violence, repatriating women and children from conflict zones, and eliminating child labor.
The importance of developing cooperation in the development of international normative legal documents on children's rights, improving legislation and national institutions related to the protection of children's rights, was noted.
Furthermore, issues of holding a regional conference on preventing violence against children in the city of Tashkent and organizing a roundtable discussion at the UN headquarters to familiarize with the practical experience of Uzbekistan were considered.