Jahon savdo tashkiloti (JST) AQSH prezidenti Donald Tramp tomonidan joriy etilgan tariflar bu yili xalqaro savdoning qisqarishiga va global iqtisodiy o‘sishning sekinlashishiga olib kelishini e’lon qildi.
JST avval xalqaro tovar savdosida 2,7 foiz o‘sish bo‘lishini kutgan edi, ammo hozirgi prognozga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 0,2 foizga pasayadi. Tashkilot bosh direktori Ngozi Okondjo-Iveala AQSH va Xitoy o‘rtasidagi savdo aloqalarining uzilishidan chuqur xavotir bildirmoqda.
Qayd etilishicha, bu ikki davlat o‘rtasidagi savdo 81-91 foizga tushib ketishi mumkin. Bu esa ikki yirik iqtisodiyotning ajralishiga sabab bo‘lib, jiddiy global oqibatlarga olib keladi.

The World Trade Organization (WTO) announced that tariffs introduced by US President Donald Trump will lead to a decline in international trade and a slowdown in global economic growth this year.
The WTO previously expected a 2.7% increase in international trade in goods, but according to the current forecast, this figure will decrease by 0.2%. The organization's Director-General Ngozi Okondjo-Iweala expressed deep concern about the severance of trade relations between the US and China.
According to him, trade between these two countries could fall by 81-91%. This will lead to the separation of the two largest economies and will have serious global consequences.