Qashqadaryo viloyati Ko‘kdala tumanidagi 35-maktab o‘qituvchisi bitiruvchilarga ona tili va adabiyot fanidan bo‘lib o‘tgan imtihonning javoblarini sotishga uringani aytilmoqda.
Bu haqda sinfxonada voqea guvohi bo‘lgan o‘quvchilardan biri o‘zining YouTube sahifasiga joylagan videosi orqali xabar bermoqda.
Ammo videoda aynan testlarning javobi sotilayotganiga oid biror so‘z aytilmagan. O‘qituvchi 6 varaqning narxi 5 ming so‘mligini bildirgan.
“Yo‘q, men “kserokopiyachi”ga eltib beraman, meniki emas, taxlab qo‘yibdi, shahar markazi atrofidan sotvolib olib ketyapti, men ham sotib oldim. To‘g‘risini aytaman, nima keragi bor? Men “qaytarib pulini olib kelib beraman sota olmasam” dedim, mayli deyishdi”, – degan u.
Kun.uz holatga aniqlik kiritish maqsadida video muallifi bilan bog‘landi. uning aytishicha, voqea 28 may kuni ona tili va adabiyot fanidan o‘tgan imtihonda bo‘lgan. “Shunda o‘qituvchi imtihon javoblarini o‘quvchilarga sotdi”, – dedi u.
Tahririyat ayni holat haqida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligiga xabar bergandi. Shunga ko‘ra, vazirlikning Qashqadaryo viloyati boshqarmasi 9 iyun kuni o‘rganishlar boshlanganini ma’lum qildi.
Holat yuzasidan Qashqadaryo viloyati Maktabgacha va maktab ta’limi boshqarmasi rasmiy munosabat bildirdi.
Unga ko‘ra, haqiqatan ham shu yil 28 may kuni ona tili va adabiyoti fanidan o‘tgan imtihonda shunday voqea sodir bo‘lgan. Davlat imtihoni boshlanishidan oldin o‘qituvchi 11-sinf bitiruvchilariga imtihon savollarining javoblari nusxasini chiqarganini ko‘rgazma sifatida ko‘rsatib, imtihonga puxtaroq tayyorgarlik ko‘rish va bilimlarini mustahkamlashi uchun tavsiya qilgan.
“Bu javoblarni kompyuter xizmatlari ko‘rsatuvchidan sotishga berilganini aytib, agar xohlovchilar bo‘lsa 5 ming so‘mdan sotib olishlari mumkinligini aytgan”, – deyiladi izohda.
Qayd etilishicha, aniqlangan kamchiliklarga asosan maktab direktoriga ta’sir chorasi qo‘llangan. O‘zboshimchalik bilan ish tutgan videolavhadagi fan o‘qituvchisi ishdan olingan.

It is reported that a teacher at school number 35 in Kukdala district, Kashkadarya region, attempted to sell the answers to the exam in the Uzbek language and literature to graduates.
One of the students, a witness to the incident in the classroom, is reporting this through a video posted on his YouTube page here.
However, the video does not mention the sale of the actual test answers. The teacher stated the price for six sheets was 5,000 Uzbekistani Som.
“No, I'll deliver it to the photocopier, it's not mine, it was prepared, he's buying it around the city center, I also bought it. To be honest, what's the need? I said, 'if I can't sell it, I will bring back the money,' and they agreed,” – he said.
Kun.uz contacted the video author to clarify the situation, who said the incident took place during the Uzbek language and literature exam on May 28. “Then, the teacher sold the exam answers to the students,” – he said.
The editorial staff had informed the Ministry of Preschool and School Education about the situation. Accordingly, the ministry's Kashkadarya regional department announced the start of investigations on June 9. here.
In response to the situation, the Kashkadarya Regional Department of Preschool and School Education officially made a statement.
According to it, indeed, such an incident occurred during the Uzbek language and literature exam on May 28 this year. Before the start of the state exam, the teacher showed the 11th-grade graduates copies of the answers to the exam questions as an example, recommending them to prepare better for the exam and strengthen their knowledge.
“He mentioned that these answers could be bought for 5,000 Som each from a computer service provider, if they wished,” – says the statement.
It is noted that based on the identified shortcomings, disciplinary measures were taken against the school director. The teacher featured in the video was dismissed for acting independently.