So‘nggi o‘n yillikda Rossiyada Germaniyaga nisbatan munosabat keskin o‘zgardi. “Levada-markazi” tomonidan o‘tkazilgan so‘rov natijalariga ko‘ra, rossiyaliklarning 55 foizi aynan Germaniyani o‘z mamlakatiga eng dushman davlat deb hisoblagan.
Bu ko‘rsatkich 10 yil avval atigi 3 foizni tashkil etgan, Qrimning anneksiyasidan so‘ng esa 20 foiz atrofida bo‘lgan. Avvalgi ikki o‘n yillikda esa “asosiy dushman” deya AQSH nomi tilga olinardi.
Nemis tarixchisi Mattias Ul esa bu boradagi o‘zgarishlarni ikki asosiy sabab bilan izohlaydi. “DW” nashriga bergan intervyusida u, avvalo, AQSHda Donald Trampning hokimiyatga qaytishini, u orqali murosaga erishish umidlarining kuchayishini tilga oldi. Ikkinchi muhim omil sifatida esa Germaniya hukumatining Ukrainaga qat’iy qo‘llab-quvvatlov ko‘rsatganini ko‘rsatadi.
Tarixchining fikricha, Rossiyada tobora avtoritar boshqaruv kuchayib borayotgan bir paytda, hatto mustaqil so‘rovlar ham odamlarning ichki qo‘rquvlari sabab aniq haqiqatni ko‘rsatmasligi mumkin.
“Ammo agar so‘rov natijalarini chuqurroq tahlil qilsak, bu dushman obrazining shakllanishida ommaviy propagandaning o‘rni beqiyosligini ko‘rish mumkin. Aksariyat rossiyaliklar asosiy axborotni aynan televizor orqali oladi”, — deydi tarixchi.
Mattias Ulning ta’kidlashicha, Rossiya propagandachilari Germaniyaga nisbatan eski stereotiplarga osongina murojaat qilishi mumkin. Chunki bu mamlakat Ikkinchi jahon urushi davrida SSSRning bosh dushmani bo‘lgan.
“Bu propagandada ishlatish uchun qulay andoza. O‘sha eski tugmani bosish kifoya. Bu Fransiya yoki Buyuk Britaniya uchun qilinadigan ish emas”, — deya izoh beradi u.

In the last decade, attitudes towards Germany in Russia have drastically changed. According to a survey conducted by the Levada Center, 55 percent of Russians now consider Germany to be their country's greatest enemy.
This figure was only 3 percent 10 years ago and had reached around 20 percent following the annexation of Crimea. In the previous two decades, it was the United States that was mentioned as the “main enemy”.
German historian Matthias Uhl explains these changes with two main reasons. In an interview with DW, he first mentioned the hopes of reaching an agreement through the return to power of Donald Trump in the USA as increasing. The second important factor he points out is the firm support shown by the German government for Ukraine.
According to the historian, at a time when authoritarian governance is increasingly strengthening in Russia, even independent surveys may not reveal the true facts due to people's internal fears.
“However, if we analyze the survey results in depth, we can see the limitless role of mass propaganda in the formation of this enemy image. The majority of Russians receive their primary information through television,” says the historian.
According to Matthias Uhl, Russian propagandists can easily resort to old stereotypes against Germany. Because this country was the main enemy of the USSR during World War II.
“This is a convenient template for propaganda use. Just pushing that old button is enough. This is not something that would be done for France or Great Britain,” he explains.
Nevertheless, the historian believes that the negative image of Germany will not last long. “If a peace agreement is signed in the future, this artificial enemy image will change immediately. I am almost certain of this,” Uhl concludes.