Bosh prokuratura matbuot xizmati ma’lum qilishicha, tekshirishda mutasaddi tashkilotlar tomonidan "Parkentsoy" kanalidagi suv oqim bo‘ylab hosil bo‘lgan, chuqurligi taxminan 2 metrni tashkil etgan, 20 ga 40 m2 o‘lchamdagi suv havzasida ta’qiqlovchi belgilar o‘rnatilmagani, aholi o‘rtasida tushuntirish ishlari olib borilmagani, su’niy tashkil topgan suv havzasini bartaraf etish choralari ko‘rilmagani aniqlandi.
Ish bo‘yicha isbotlanishi lozim bo‘lgan barcha holatlarni tekshirish hamda bir qator tergov harakatlari o‘tkazish lozimligini inobatga olib, Jinoyat kodeksining 116 (Kasb yuzasidan o‘z vazifalarini lozim darajada bajarmaslik) va 207 (Mansabga sovuqqonlik bilan qarash) moddalari bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Barcha zarur tergov harakatlari o‘tkazilganidan so‘ng ish bo‘yicha qonuniy to‘xtamga kelinadi, deyiladi xabarda.

Three children drowned and died in Tashkent region.
Three minors drowned in a reservoir in the Parkent district of Tashkent region, and pre-investigation actions were carried out regarding the incident.
According to the press service of the General Prosecutor's Office, as reported, the inspection found that responsible organizations had not installed warning signs in a reservoir formed along the flow of the "Parkentsoy" canal, which has a depth of about 2 meters and dimensions of 20 by 40 m2, had not conducted explanatory work among the population, and had not taken measures to eliminate the artificially created reservoir.
Taking into account the necessity to check all circumstances that need to be proven, as well as to carry out a series of investigative actions, a criminal case has been initiated under articles 116 (Failure to adequately perform duties due to professional negligence) and 207 (Negligence in office) of the Criminal Code.
A legal conclusion will be reached after all necessary investigative actions have been carried out, the report states.