"Nazorat inspeksiyasiga nima uchun shuncha vakolat berilgan? Vazirlarga yaxshi ko‘rinish uchun, ular nimani bersa, shuni ko‘tarib kelmasdan, masalalarni o‘rganib, aybdorlarni jazolash bo‘yicha nega taklif kiritmaydi?", – deydi Shavkat Mirziyoyev.
Shu bois, ijro intizomini mustahkamlash, aholi muammolari bilan ishlash bo‘yicha mutlaqo yangi tizim yaratilishi belgilandi:
— Bundan buyon ijro intizomiga Hisob palatasi mas’ul bo‘ladi, uning vakolatlari kengaytiriladi.
— Endilikda Hisob palatasi qarorlar bilan berilgan mablag‘larni faqatgina to‘g‘ri sarflanishini emas, balki nima samara berganini, aholi bundan qanchalik rozi bo‘lganini ham o‘rganadi.
— Palata raisi har bir qaror ijrosi natijadorligini tahlil qilib, zaif nuqtalar, “aravasini tortmayotgan” rahbarlar va ishlamayotgan tizimlar bo‘yicha o‘z taklifini har oyda Prezidentga kiritadi.

"Why has so much authority been given to the Inspection Authority? Instead of just bringing whatever is given to them so they look good to the ministers, why don't they investigate the issues and propose punishments for the guilty?", – says Shavkat Mirziyoyev.
Therefore, it has been decided to create an absolutely new system for strengthening executive discipline and working with public issues:
— From now on, the Chamber of Accounts will be responsible for executive discipline, its powers will be expanded.
— From now on, the Chamber of Accounts will not only monitor the proper use of allocated funds but also study what results have been achieved and how satisfied the population is with those results.
— The chairman of the chamber will analyze the effectiveness of each decision made, identify weak points, "lagging" leaders and failing systems, and submit his proposal to the President every month.