Shavkat Mirziyoyev "Toshkent-Sharqiy" aeroporti qurilishini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 18 iyun kuni "Toshkent-Sharqiy" aeroporti qurilishini ko‘zdan kechirdi. Bu haqda Prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Mamlakatning barqaror rivojlanishi va uning xalqaro jozibadorligi oshishi bilan tashqi iqtisodiy aloqalar faollashib, investitsiyalar oqimi ko‘paymoqda. Bunday sharoitda O‘zbekistonda transport infratuzilmasining barcha yo‘nalishlarini modernizatsiya qilishga o‘sishning asosiy omili sifatida ustuvor ahamiyat qaratilmoqda.
Ana shunday strategik loyihalardan biri "Toshkent-Sharqiy" aeroportini rekonstruksiya qilishdir. U yuqori xalqaro standartlarga javob beradigan tez, xavfsiz va qulay qatnovlarni ta’minlash, shuningdek, poytaxtning asosiy xalqaro aeroportiga yuklamani yengillashtirishga mo‘ljallangan.
Avvalo, 4 kilometr uzunlikdagi uchish-qo‘nish yo‘lagi yangilanib, eng og‘ir samolyotlarni ham qabul qilish quvvatiga ega bo‘ldi.
Hozirgi kunda yuqori martabali mehmonlar hamda biznes-aviatsiya uchun 2 ta terminal, perron va angarlar barpo etilmoqda. Aeroport noqulay ob-havo sharoitlarida ham uchish-qo‘nishni ta’minlovchi ICAO III-A toifasidagi ilg‘or radiotexnika va meteorologiya uskunalari bilan jihozlanadi. Yopiq angarlarda samolyotlar soz va xavfsiz saqlanishi uchun zamonaviy sharoitlar ta’minlanadi.
Yangi aeroport qulay joylashuvi tufayli poytaxt va Yangi Toshkent shahri uchun muhim transport xabiga aylanadi, shuningdek, Toshkent viloyatida turizmni rivojlantirish uchun qo‘shimcha rag‘bat bo‘lib xizmat qiladi. Eng muhimi, xalqaro tashriflar va ishbilarmonlik safarlarini amalga oshirish imkoniyatlari kengayadi, xorijiy investorlarni qabul qilish uchun sharoitlar yaxshilanadi. Natijada iqtisodiy faollik oshadi, xizmat ko‘rsatish sohasi rivojlanadi, yangi ish o‘rinlari yaratiladi, mamlakatimizning investitsiyaviy jozibadorligi sezilarli darajada oshadi.
Davlatimiz rahbari loyihaning texnik xususiyatlari, terminallarning arxitekturaviy yechimi bilan tanishib, qurilish ishlarini jadallashtirish, servis darajasini oshirish bo‘yicha aniq topshiriqlar berdi.
'Prezident Maxsus operatsiyalar kuchlarining yangi poligonida mashg‘ulotlarni kuzatdi'ning rasmi
Siyosat 13.01.2026 14:07
Prezident Maxsus operatsiyalar kuchlarining yangi poligonida mashg‘ulotlarni kuzatdi
Shavkat Mirziyoyev Toshkent viloyatida tashkil etilgan Maxsus operatsiyalar kuchlari poligoni faoliyati bilan tanishib, bo‘linmalarning jangovar tayyorgarligini yuqori baholadi.
'Oʻzbekiston Mudofaa doktrinasi qayta koʻrib chiqiladi'ning rasmi
Siyosat 13.01.2026 11:58
Oʻzbekiston Mudofaa doktrinasi qayta koʻrib chiqiladi
Shavkat Mirziyoyev Xavfsizlik kengashi yig‘ilishida zamonaviy tahdidlar sharoitida amaldagi Mudofaa doktrinasi va Milliy xavfsizlik kontseptsiyasini yangilash zarurligini ma’lum qildi.
'Alisher Qodirov Solovyov bayonotlariga munosabat bildirdi.'ning rasmi
Siyosat 12.01.2026 14:50
Alisher Qodirov Solovyov bayonotlariga munosabat bildirdi.
“Milliy tiklanish” partiyasi rahbari rossiyalik teleboshlovchining Markaziy Osiyoni Rossiyaning “ta’sir zonasi” sifatida talqin qilgan chiqishlarini keskin tanqid qildi.
'Shavkat Mirziyoyev bir guruh prokuratura organlari xodimlarini mukofotladi'ning rasmi
Siyosat 07.01.2026 15:45
'Fransiya va Buyuk Britaniya Ukraina uchun qo‘shin yuborishga tayyor'ning rasmi
Siyosat 07.01.2026 05:31
Fransiya va Buyuk Britaniya Ukraina uchun qo‘shin yuborishga tayyor
Fransiya va Buyuk Britaniya Rossiya bilan harbiy harakatlar to‘xtatilgach, Ukraina hududida tinchlikni ta’minlash maqsadida qo‘shin yuborishga tayyor.

President Shavkat Mirziyoyev inspected the construction of the "Tashkent-East" airport on June 18. This was reported by the President's press service.
The country's sustainable development and its growing international appeal are leading to more active foreign economic relations and an increasing flow of investments. In such circumstances, modernizing all directions of the transport infrastructure in Uzbekistan is being prioritized as the main factor for growth.
One of such strategic projects is the reconstruction of the "Tashkent-East" airport. It aims to provide fast, safe, and comfortable flights that meet high international standards, as well as to reduce the load on the capital's main international airport.
Firstly, the runway, which is 4 kilometers long, has been renovated to accommodate even the heaviest aircraft.
Currently, 2 terminals, aprons, and hangars are being constructed for high-ranking guests and business aviation. The airport is equipped with advanced radio technology and meteorological devices of the ICAO III-A category, ensuring takeoff and landing even in adverse weather conditions. Modern conditions are provided in enclosed hangars for the maintenance and safekeeping of aircraft.
Due to its convenient location, the new airport will become an important transport hub for the capital and New Tashkent city, as well as serve as an additional incentive for the development of tourism in the Tashkent region. Most importantly, it will expand the possibilities for international visits and business trips, improve conditions for welcoming foreign investors, and consequently enhance economic activity, develop the service sector, create new jobs, and significantly increase our country's investment attractiveness.
The head of the state familiarized himself with the technical characteristics and architectural solutions of the terminals, and issued specific instructions to accelerate the construction works and improve the level of service.