Toshkent metropoliteni Matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, uzoq vaqt davom etgan kuzatuv va o‘rganishlar natijalariga ko‘ra bir qancha metro bekatlaridagi vestibyullarda joylashgan kassalarda chiptalar xarid qilinish ko‘rsatgichi keskin kamaygani aniqlangan.
Ilgari bir martalik QR-kodli chiptalardan metro yo‘lovchilarining 45-50% foydalangan bo‘lsa, hozirgi vaqtga kelib qariyb 6-7% ni tashkil qilmoqda.
Shu boisdan, naqd pul ko‘rinishida to‘lovni amalga oshiruvchi yo‘lovchilar soni kam bo‘lgan 13 ta metro bekatlarining (Mirzo Ulug‘bek, Xalqlar do‘stligi, Paxtakor, Hamid Olimjon, “Pushkin”, Do‘stlik, Toshkent, Oybek, Tinchlik, Shahriston, Bodomzor, Minor hamda Abdulla Qodiriy ) 1 tadan vestibyullaridagi kassalar yopildi va ushbu vestibyullarga chipta sotib olish uchun avtomatlashtirilgan bankomatlar sinov tariqasida o‘rnatilmoqda.
Shuningdek, metro yo‘lovchilari kassa yopilgan vestibyullarda ham avtomatlashtirilgan to‘lov turlarining boshqa usullari orqali to‘lov qilish imkoniyatiga egalar. (ATTO kartalari, bank kartalari, turli mobil ilovalar, kaft orqali va boshqa to‘lov usullari).
“Shuni alohida ta’kidlashimiz kerakki, yuqoridagi to‘lov usullarining afzalliklari, yo‘lovchilar o‘z vaqtlarini tejashlari yani kassa oldida navbat kutmasdan, qolaversa, metroda yo‘l haqini arzon tarifda to‘lashlari mumkin”, deyiladi xabarda.

According to the Press Service of Tashkent Metro, long-term observations and studies have revealed that the number of tickets purchased at the ticket offices located in the vestibules of several metro stations has significantly decreased.
Whereas previously 45-50% of metro passengers used single-use QR code tickets, currently this figure constitutes only about 6-7%.
Therefore, ticket offices in the vestibules of 13 metro stations (Mirzo Ulugbek, Friendship of Peoples, Pakhtakor, Hamid Olimjon, “Pushkin”, Do'stlik, Tashkent, Oybek, Tinchlik, Shahriston, Bodomzor, Minor, and Abdulla Qodiriy) with a low number of passengers paying in cash were closed, and automated teller machines are being installed on a trial basis.
Additionally, metro passengers in vestibules where ticket offices have been closed also have the opportunity to make payments using other automated payment methods. (ATTO cards, bank cards, various mobile applications, palm payment, and other payment methods).
“We must specially mention that the advantages of the above payment methods allow passengers to save their time by avoiding queues at the ticket office and moreover, to pay the metro fare at a cheaper rate,” the report states.