Falastin muammosini tinch yo‘l bilan hal qilish va ikki davlat yechimini yaratish yo‘llari muhokama etiladigan Falastin bo‘yicha xalqaro konferensiya BMTning Nyu-Yorkdagi qarorgohida 28-30 iyul kunlari bo‘lib o‘tadi. Bu haqda Zamon.uz yozmoqda.
Konferensiyaga hamraislik qiladigan Fransiya va Saudiya Arabistonining BMTdagi doimiy vakolatxonalari BMTga a’zo davlatlarga taklifnoma jo‘natdi.
"Falastin masalasini tinch yo‘l bilan hal qilish va ikki davlat barpo etish bo‘yicha yuqori darajadagi xalqaro Falastin konferensiyasi 28-30 iyul kunlari bo‘lib o‘tadi", — deyiladi maktubda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi rezolyutsiyasi bilan tashkil etilgan mazkur konferensiya avvalroq 17-20 iyun kunlari o‘tkazilishi rejalashtirilgan edi. Biroq Isroilning 13 iyun kuni Eronga hujumi ortidan tadbir qoldirildi.

An international conference on Palestine to discuss ways of peacefully resolving the Palestinian issue and creating a two-state solution will take place at the UN headquarters in New York on July 28-30. Zamon.uz writes about it.
The permanent missions of France and Saudi Arabia to the UN, who are co-hosting the conference, have sent invitations to UN member states.
"A high-level international conference on Palestine to peacefully resolve the Palestinian issue and establish a two-state solution will take place on July 28-30," the letter states.
This conference, established by a resolution of the United Nations General Assembly, was initially scheduled for June 17-20. However, it was postponed following Israel's attack on Iran on June 13.