Kecha, Navoiyni changsimon tutun qopladi. Viloyat Ekologiya boshqarmasi axborot xizmatiga ko‘ra, ushbu oq tutun tarqalishi "Navoiyazot" AJ korxonasi va BXO atrofida sodir bo‘lgan. Tahlillarga ko‘ra, atmosfera tarkibida, ammiak 1,4 barobar hamda vodorod sulfidi 16,8 barobar me’yordan yuqoriligi aniqlangan.
Shuningdek, vizual o‘rganish davomida "Navoiyazot" AJning sexida ishlab chiqarish jarayonida atmosfera havosiga ifloslantiruvchi tashlamalar tashlanganligi aniqlangan.
"Navoiyazot" AJ axborot xizmati esa boshqarmadan yolg‘on ma’lumotlar bilan asossiz ayb qo‘ymasligini talab qildi. Korxona mutaxassislari o‘sha kuni tekshiruv o‘tkazganda havo tarkibida ammiak mavjud emasligi aniqlangan. Jamiyatga qarashli tiomochevina sexi joriy yilning fevral oyidan buyon faoliyat yuritmayapti. Demak, atmosferaga vodorod sulfidi chiqqanligi haqidagi ma’lumot mutlaqo asossiz, deyiladi xabarda.
Shuningdek, Uglerod ikki oksidi esa ko‘mirning chala yonishi natijasida hosil bo‘lishi, "Navoiyazot" AJ mahsulot ishlab chiqarishda ko‘mirdan umuman foydalanmasligini asos qilgan.
Ma’lumot uchun, korxona bundan oldin Navoiyni qoplagan changsimon tutun g‘arbiy hududdan (Navoiy xalqaro ayeroporti tomondan) havoga ko‘tarilgan shamol yo‘nalishi bo‘ylab korxona usti va atrofidan o‘tib keyin butun shaharga tarqalgani, korxonani hech qanday aybi yo‘qligi haqida ma’lum qilgan edi.

Navoiy was covered with harmful tobacco smoke.
The incident occurred last night. The source of the harmful smoke that covered the province has not yet been clearly identified.
Image of 'Navoiy was covered with harmful tobacco smoke.'
Yesterday, Navoi was covered in dust-like smoke. According to the information service of the Regional Ecology Department, this white smoke spread around the "Navoiyazot" JSC and BHO enterprises. Analysis revealed that the atmospheric composition exceeded the norm by 1.4 times for ammonia and 16.8 times for hydrogen sulfide was detected
Additionally, during visual inspection, it was found that the production process at the "Navoiyazot" JSC plant released pollutants into the atmosphere.
The information service of "Navoiyazot" JSC demanded that the department refrain from making baseless accusations with false information stated. The company's specialists confirmed that no ammonia was present in the air composition during inspections that day. The thiourea workshop under the company has not been operational since February of this year. Therefore, the information about hydrogen sulfide being released into the atmosphere is completely unfounded, the report says.
Furthermore, carbon dioxide is produced due to incomplete coal combustion, but "Navoiyazot" JSC emphasized that it does not use coal at all in its production processes.
For reference, the company had previously clarified that the dust-like smoke covering Navoi originated from the western area (near Navoi International Airport) and was carried by wind direction over the plant and its surroundings before spreading across the entire city, absolving the company of any blame had reported.