Gazo sektorida isroilliklar tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan Gaza Gumanitar Fondi (GGF) yordam markazlari yaqinida Isroil harbiylari yana o‘q uzdi. Mahalliy guvohlar va sog‘liqni saqlash xodimlarining xabar berishicha, shanba kuni ro‘y bergan hodisalarda kamida 10 nafar falastinlik halok bo‘lgan.
Ushbu hodisa AQSh rasmiylari GGF markaziga tashrif buyurib, tizimni "ajoyib yutuq" deb ataganidan bir kun o‘tib sodir bo‘ldi. GGF AQSh ko‘magida may oyida ishga tushirilgan bo‘lib, Isroil tomonidan BMT o‘rniga tanlangan muqobil yordam tizimi hisoblanadi.
So‘nggi kunlarda Gazoda oziq-ovqat tanqisligi yana kuchaygan. BMT ma’lumotlariga ko‘ra, maydan iyul oxirigacha GGF markazlari atrofida 859 kishi halok bo‘lgan. Boshqa tarafdan, Isroil armiyasi va GGF voqealar yuz bergan joyda ularning ishtiroki bo‘lganini rad etmoqda.
Shu bilan birga, Gazo sog‘liqni saqlash vazirligi so‘nggi 24 soat ichida oziq-ovqat yetishmovchiligi sababli 7 falastinlik, jumladan bir bola vafot etganini bildirdi. Urush boshlanganidan beri 93 bola va 76 katta yoshli kishi ochlikdan halok bo‘lgan.

In the Gaza sector, Israeli forces once again opened fire near the aid centers of the Gaza Humanitarian Foundation (GHF), which is supported by Israelis. According to reports from local witnesses and health workers, at least 10 Palestinians were killed in the incidents that occurred on Saturday.
This incident occurred one day after U.S. officials visited the GHF center and praised the system as a "remarkable achievement." The GHF was launched in May with U.S. assistance and is considered an alternative aid system chosen by Israel to replace the UN.
In recent days, food shortages in Gaza have worsened again. According to UN data, 859 people have been killed around GHF centers from May to the end of July. On the other hand, the Israeli army and GHF deny their involvement in the incidents that took place at the scene.
Meanwhile, the Gaza Health Ministry reported that in the last 24 hours, 7 Palestinians, including one child, have died due to food shortages. Since the start of the war, 93 children and 76 adults have died of starvation.