Ma'lum qilinishicha, yangi model ikki nafar foydalanuvchi bilan sinovdan o‘tkazilgan. GPT-5 GPT-4 dan keskin farq qilmagan. Model oldingilaridan farqli tarzda, fan, kod yozish hamda matematik masalalarni yechishda yaxshiroq ekani aytilgan.
Hozirda 300 milliard dollarga baholanayotgan va Microsoft tomonidan jiddiy qo‘llab-quvvatlanayotgan OpenAI masshtab borasida muammolarga uchramoqda. Ya’ni OpenAI ma’lumotlarning cheklanishiga duch kelgan.
OpenAI GPT-5 modelining qachon chiqarilishini aniq e’lon qilmagan. Biroq bu istalgan kuni sodir bo‘lishi mumkin.
Ma’lumot uchun, OpenAI 2022 yilda dunyoni ChatGPT sun'iy intellekti bilan tanishtirdi. Bu model insondak matn va she’r yozish qobiliyati bilan foydalanuvchilarni hayratga soldi va tarixdagi eng tez o‘sayotgan ilovalardan biriga aylandi.

OpenAI, the artificial intelligence company, is on the verge of introducing the fifth model of ChatGPT to users. Reuters reported this.
According to reports, the new model has been tested with two users. GPT-5 does not differ drastically from GPT-4. However, it has been stated that the model performs better than its predecessors in science, code writing, and solving mathematical problems.
Currently valued at $300 billion and strongly supported by Microsoft, OpenAI is facing large-scale challenges. Specifically, OpenAI is encountering limitations in data availability.
OpenAI has not announced an exact release date for GPT-5. However, it could happen any day now.
For reference, OpenAI introduced the world to ChatGPT's artificial intelligence in 2022. This model amazed users with its ability to write human-like text and poetry, becoming one of the fastest-growing applications in history.