Bugun, 25 noyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar jarayonlari bilan tanishish hamda kelgusidagi vazifalarni faollar ishtirokida belgilab olish uchun Samarqand viloyatiga tashrif buyurdi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati rahbari ma’lum qildi. Davlat rahbari Samarqandga tashrifini taomilga ko‘ra, Imom Buxoriy maqbarasini ziyorat qilish bilan boshladi. Qur’on tilovat etilib, duo o‘qildi. Prezident tashabbusi bilan mazkur majmua buyuk muhaddis bobomizning islom olamida tutgan yuqsat maqveyi, ulkan salohiyatiga munosib tarzda qaytadan bino etildi. Umumiy maydoni 45 gektarni tashkil etadigan hududda ulkan maqbara, 10 ming kishilik masjid va ma’muriyat binosi, muzey, kirish va chiqish ayvonlari qurildi. Ziyoratgohning 4 burchagidagi 75 metrlik minoralar unga mahobat bag‘ishlagan. Bu joy faqat ziyorat emas, ilm-ma’rifat, tarbiya va ibrat maskani bo‘lishi, Imom Buxoriyning buyuk izlanishlari, bilimi hamda kamoloti ziyoratchilar, ayniqsa, yoshlar uchun ezgu namuna bo‘lishi kerakligi e’tiborga olinib, majmuada innovatsion muzey tashkil etildi. U islom olamida muhaddislar sultoni deb e’tirof etilgan Imom Buxoriyning hayoti va ilmiy merosi, islom ma’rifati rivojiga qo‘shgan hissasini namoyon etadi. Majmua avval bir kunda 12 ming ziyoratchiga xizmat ko‘rsatgan bo‘lsa, hozir 65 ming nafar mehmonga xalqaro standartlarga mos xizmat ko‘rsatish imkoniyati yaratilgan. Bundan tashqari, hududda Imom Buxoriy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi va Hadis ilmi maktabi joylashgan. Ziyoratgoh atrofida 570 milliard mablag‘ sarflanish, mehmonxonalar va savdo-servis nuqtalari tashkil etildi. Bunda 1 ta to‘rt yulduzli, 2 ta uch yulduzli hamda 22 ta oilaviy mehmon uyi qurilgan. Mazkur ob’ektlar to‘liq kommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlanib, hududi obodonlashtirilgan. 2026 yilgacha hududda ko‘kalamzorlashtirish ishlarini amalga oshirish hamda avtoturargohlarni tashkil etish rejalashtirilgan. Davlat rahbari Imom Buxoriy ziyoratgohi xalqimizning boy ma’naviy merosi va bunyodkorlik salohiyatining yorqin namunasi bo‘lganini ta’kidlab, majmuada ayni paytda olib borilayotgan so‘nggi obodonlashtirish ishlarini sifatli va o‘z vaqtida bajarish yuzasidan mas’ullarga topshiriqlar berdi.
Jamiyat Bugun 15:15
'O‘zbekistonnning barcha masjidlarida yomg‘ir so‘rab “istiqso” namozi o‘qiladi'ning rasmi
O‘zbekistonnning barcha masjidlarida yomg‘ir so‘rab “istiqso” namozi o‘qiladi
Kuz faslida yog‘ingarchilik kuzatilmayotgani sababli Muftiy Nuriddin Holiqnazar tashabbusi bilan juma namozidan keyin butun mamlakat bo‘ylab yomg‘ir so‘rab duo va ikki rakat istisqo namozi ado etiladi.

Today, on November 25, President Shavkat Mirziyoyev visited the Samarkand region to familiarize himself with the processes of socio-economic reforms and to outline future tasks with the participation of activists. This was reported by the head of the press service of the head of state.
The head of state began his visit to Samarkand by visiting the mausoleum of Imam al-Bukhari, in accordance with tradition. Verses from the Quran were recited, and prayers were offered.
On the initiative of the President, this complex was rebuilt in a manner worthy of the high status and immense contribution of our great ancestor, the muhaddith, in the Islamic world. A grand mausoleum, a mosque for 10 thousand people, an administrative building, a museum, and entrance and exit portals were constructed on a total area of 45 hectares. Minarets of 75 meters at the four corners of the shrine lend it a majestic appearance.
Considering that this place should not only be for pilgrimage but also a center of knowledge, education, and reflection, and that the great pursuits, knowledge, and perfection of Imam al-Bukhari should serve as a noble example for visitors, especially the youth, an innovative museum was organized within the complex. It showcases the life and scholarly legacy of Imam al-Bukhari, recognized in the Islamic world as the Sultan of muhaddiths, and his contribution to the development of Islamic culture.
Whereas the complex previously served 12 thousand visitors per day, the possibility has now been created to provide services to 65 thousand guests in accordance with international standards.
Furthermore, the International Scientific Research Center of Imam al-Bukhari and the School of Hadith Sciences are located in the area.
Around the shrine, 570 billion soums were spent to establish hotels and trade-service points. This includes the construction of one four-star, two three-star, and 22 family guesthouses. These facilities are fully equipped with utility networks, and the area has been improved. It is planned to carry out landscaping works and organize parking lots in the area by 2026.
The head of state emphasized that the Imam al-Bukhari shrine is a vivid example of our people's rich spiritual heritage and construction capabilities, and gave instructions to the responsible persons regarding the high-quality and timely completion of the final improvement works currently being carried out in the complex.