Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy AQSh bilan tinchlik kelishuvi loyihasida 15 yillik xavfsizlik kafolatlari nazarda tutilganini, ammo Kiyev bu muddatni 50 yilgacha uzaytirishni istayotganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamon.uz ma’lum qildi.
Zelenskiy aytishicha, u Tramp bilan shaxsan uchrashuvda uzoq muddatli kafolatlarni, NATO 5-moddasiga o‘xshash mexanizm asosida tashkil etilishini so‘ragan.
Shuningdek, Ukraina tinchlik rejasi referendum orqali qo‘llab-quvvatlanishi uchun kamida 60 kunlik o‘t ochishni to‘xtatish zarurligini ta’kidladi. Donbas va boshqa hududlar bo‘yicha Rossiya bilan kelishmovchiliklar saqlanib qolmoqda.
Kreml esa Zelenskiy pozitsiyasiga javoban, Ukraina Donbasni tark etishi shartligini takrorlagan va Tramp bilan telefon mulogoti rejalashtirilganini bildirdi.

Zelensky asked Trump for long-term guarantees, similar to NATO's Article 5 mechanism, in a personal meeting.
Image of 'Why did Zelensky agree to Trump's security guarantees?'
Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy stated that the US peace plan envisions 15-year security guarantees, but Kyiv wants to extend this term to 50 years. This was reported by Zamon.uz.
According to Zelenskyy, in a personal meeting with Trump, he requested long-term guarantees to be established on the basis of a mechanism similar to NATO's Article 5.
He also emphasized that a ceasefire of at least 60 days is necessary for Ukraine's peace plan to be supported via a referendum. Negotiations with Russia regarding Donbas and other territories are still ongoing.
The Kremlin, in response to Zelenskyy's position, reiterated that Ukraine must abandon Donbas and indicated that a telephone conversation with Trump is being planned.