O‘zbekistonda ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlik kabi jamiyat oldida turgan dolzarb muammolarga qarshi kurashish bo‘yicha samarali ishlaydigan tizimni yo‘lga qo‘yiladi. Bu haqda “mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yilida ustuvor yo‘nalishlar bo‘yicha islohotlar dasturlari va O‘zbekiston — 2030 strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha Davlat dasturi” loyihasida nazarda tutildi.
Unga ko‘ra, ayollar va bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning barcha ko‘rinishlariga barham berish maqsadida javobgarlik choralari kuchaytirilib, 14 yoshga to‘lmagan shaxslarga nisbatan sodir etilgan jinsiy jinoyatlar uchun umrbod ozodlikdan mahrum etishgacha bo‘lgan jazo choralari belgilanadi.
Voyaga yetmaganlarga nisbatan sodir etilgan jinsiy va zo‘ravonlikka oid jinoyatlarni tergov qilish prokuratura organlarining mutlaq vakolatiga o‘tkaziladi.
Shuningdek, voyaga yetmagan shaxslar va xotin-qizlarga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik bilan bog‘liq ishlarni tergov qilish va ko‘rishga ixtisoslashgan va maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan tergovchiga sudyalar faoliyati yo‘lga qo‘yiladi.

Life imprisonment for pedophilia is expected to be introduced.
Andy may face increased accountability measures for all forms of violence against women and children.
Image of 'Life imprisonment for pedophilia is expected to be introduced.'
An effective system for combating urgent social problems such as violence against women and children will be established in Uzbekistan. This was envisaged in the draft "State Program for the implementation of reform programs in priority areas in the Year of Development of the Mahalla and Elevation of Society and the Uzbekistan - 2030 Strategy".
According to it, in order to eliminate all forms of violence against women and children, liability measures will be strengthened, and penalties up to life imprisonment will be established for sexual crimes committed against persons under 14 years of age.
The investigation of sexual and violent crimes committed against minors will be transferred to the exclusive jurisdiction of the prosecutor's office.
Furthermore, the activity of judges specialized in the investigation and consideration of cases related to coercion and violence against minors and women, who have undergone special training, will be introduced.