2025 yilda Oʻzbekistonga goʻsht importi keskin oshdi
O‘tgan yili O‘zbekistonga mol, qo‘y va tovuq go‘shti importi sezilarli ko‘paydi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi ma’lum qildi.
'2025 yilda Oʻzbekistonga goʻsht importi keskin oshdi'ning rasmi
Ma'lumotlarga ko'ra, 2025 yil davomida mamlakatga 156,9 ming tonna mol go'shti olib kirilgan bo'lib, import hajmi 661,2 million dollarni tashkil etdi. Bu ko'rsatkich 2024 yildagiga nisbatan qariyb 63 ming tonnaga ko'p. Bir kilogramm mol go'shti o'rtacha 4,2 dollardan to'g'ri kelgan.
Shuningdek, qo'y go'shti importi qariyb 2,5 baravar oshib, 33 ming tonnaga yetgan. Tovuq go'shti xaridi ham ortib, 64,9 ming tonnani tashkil etgan.
Qayd etilishicha, 2025 yilda mamlakatda mol go'shti narxi 23,9 foizga, qo'y go'shti esa 26,8 foizga qimmatlashgan. 2026 yilda esa chet eldan 100 ming bosh qoramol hamda 200 ming bosh qo'y-echki olib kelish rejalashtirilmog'da.

In 2025, meat imports to Uzbekistan sharply increased.
Last year, imports of beef, mutton, and chicken to Uzbekistan increased noticeably. This was reported by the Customs Committee.
Image of 'In 2025, meat imports to Uzbekistan sharply increased.'
According to information, during 2025, 156.9 thousand tons of beef were imported into the country, with the import volume amounting to 661.2 million dollars. This indicator is almost 63 thousand tons more compared to 2024. One kilogram of beef cost an average of 4.2 dollars.
Similarly, mutton imports increased almost 2.5 times, reaching 33 thousand tons. Chicken meat purchases also increased, amounting to 64.9 thousand tons.
It is noted that in 2025, the price of beef in the country increased by 23.9 percent, and mutton by 26.8 percent. For 2026, plans have been made to bring in 100 thousand head of cattle and 200 thousand head of sheep and goats from abroad.