Eron EI elchilariga ogohlantirish yubordi
Yevropa Ittifoqining Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusini terrorchi tashkilotlar ro‘yxatiga kiritishi Eron bilan munosabatlarda yangi keskinlikni yuzaga chiqardi. Shu munosabat bilan Tehrondagi Yevropa Ittifoqiga a’zo davlatlar elchilari Eron Tashqi ishlar vazirligiga chaqirildi.
“Associated Press” ma’lum qilishicha, Eron tomoni usbu qarorga nisbatan rasmiy norozilik bildirib, uni “noqonuniy va asossiz qadam” deb atagan. TIV matbuot kotibi Ismoil Bag‘aiyning aytishicha, Yevropa Ittifoqiga nisbatan o‘zaro javob choralari ishlab chiqilgan va yaqin kunlarda tegishli qaror qabul qilinishi kutilmogda.
Eron parlamenti spikeri Muhammad-Boqir G‘olibaf esa bunga javoban Yevropa Ittifoqi Qurolli kuchlarini terrorchi tashkilot sifatida tan olish haqida bayonot bergan.
29 yanvar kuni Yevropa diplomatiyasi rahbari Kaya Kallas KSIning rasman terrorchi tashkilotlar ro‘yxatiga kiritilganini e’lon qildi. Shu bilan birga, Eronga qarshi yangi sanktsiyalar ham joriy etildi. Bu qarorlar 2025 yil oxiri va 2026 yil boshida Eronda bo‘lib o‘tgan ommaniy norozilik namoyishlari bilan bog‘lanmogda.

The European Union's inclusion of the Islamic Revolutionary Guard Corps on its list of terrorist organizations has sparked a new tension in relations with Iran. In this regard, ambassadors of EU member states in Tehran were summoned to the Iranian Ministry of Foreign Affairs.
According to "Associated Press," Iran officially expressed dissatisfaction with this decision, calling it an "illegal and baseless step." According to Iranian Foreign Ministry spokesman Nasser Kanaani, reciprocal response measures against the European Union have been developed, and a relevant decision is expected to be made in the coming days.
In response, the Speaker of the Iranian Parliament, Mohammad Bagher Ghalibaf, made a statement regarding the recognition of the European Union's Armed Forces as a terrorist organization.
On January 29, the head of European diplomacy, Kaja Kallas, announced the official inclusion of the IRGC on the list of terrorist organizations. At the same time, new sanctions against Iran were also implemented. These decisions are linked to the mass protest demonstrations that took place in Iran in late 2025 and early 2026.