“Yashil” energiya loyihalari uchun ajratilgan grantlarning bekor qilinishi ortidan bir qator shtatlar Oq uy qarorini noqonuniy deb baholab, sudga murojaat qildi.
'AQShning 13 shtati Trump maʼmuriyatini sudga berdi'ning rasmi
AQShning 13 shtati Donald Trump ma’muriyatiga qarshi da’vo arizasi kiritdi. Bunga “yashil” energiya loyihalari uchun ajratilgan 1,2 milliard dollarlik grantlarning bekor qilinishi sabab bo‘lgan.
Da’vo Kaliforniya, Kolorado, Vashington, Konnektikut, Illinoys, Merilend, Massachusets, Nyu-Jersi, Nyu-York, Oregon, Rod-Aylend, Vermont va Viskonsin shtatlari tomonidan kiritilgan. Kaliforniya gubernatori Gavin Newsom mazkur qarorni “noqonuniy” deb atab, bu 200 mingdan ortiq ish o‘rniga xavf solishi va milliardlab dollarlik iqtisodiy samarani yo‘qqa chiqarishini ta’kidladi.
Da’vogarlar fikricha, Kongress tomonidan ma’qullangan mablag‘larni bekor qilish mamlakat Konstitutsiyasiga zid hisoblanadi. Avvalroq AQSh sudi ham “yashil” energiya loyihalari uchun ajratilgan bir necha milliard dollarlik grantlarni bekor qilish qarorini qonunga xilof deb topgan edi.

Image of '13 U.S. states sued the Trump administration.'
Thirteen U.S. states have filed a lawsuit against the Donald Trump administration. This was caused by the cancellation of $1.2 billion in grants allocated for "green" energy projects.
The lawsuit was filed by the states of California, Colorado, Washington, Connecticut, Illinois, Maryland, Massachusetts, New Jersey, New York, Oregon, Rhode Island, Vermont, and Wisconsin. California Governor Gavin Newsom called the decision "illegal," emphasizing that it threatens over 200,000 jobs and negates billions of dollars in economic benefits.
According to the plaintiffs, canceling funds approved by Congress is considered a violation of the country's Constitution. Previously, a U.S. court had also found the decision to cancel several billion dollars in grants for "green" energy projects to be unlawful.