Agentlik manbasining ta'kidlashicha, Saudiya Arabistonining Ras-Tanura hududidagi neft zavodiga dron qoldiqlari tushishi oqibatida yong'in chiqqan, biroq hech kim jabrlanmagan va bu hodisa neft ta'minotiga ta'sir qilmagan.
Manbaning fikricha, hujum "soxta bayroq" ostida amalga oshirilgan bo'lishi mumkin va uning maqsadi Eronga qarshi harbiy operatsiyalar va fuqarolik obyektlariga qilingan zarbalardan e'tiborni chalg'itishdir.
Shuningdek, agentlik razvedka ma'lumotlariga tayanib, Birlashgan Arab Amirliklaridagi Fujayra porti ham Isroil operatsiyasining keyingi nishonlaridan biri bo'lishi mumkinligini bildirgan.
Eslatib o'tamiz, kecha, 2 mart kuni Saudiya Arabistonidagi Ras-Tanura shahrida joylashgan Saudi Aramco neftni qayta ishlash zavodiga (NQIZ) zarba berilgandi. Bu ish Eron droni tomonidan amalga oshirilgani iddao qilingan.
Saudi Aramco – Saudiya Arabistonining milliy neft kompaniyasi bo'lib, dunyodagi eng yirik neft ishlab chiqaruvchi hisoblanadi. Kompaniya Saudiya byudjeti daromadlarining 80 foizigacha manba bo'lib xizmat qiladi. Uning bosh qarorgohi Dahron da joylashgan. "Forbes Global 2000" ro'yxatida u dunyoning eng yirik kompaniyalari orasida beshinchi o'rinni egallagan.

Israel has been behind the attack on the Saudi Aramco oil refinery (OR) located in the city of Ras Tanura, Saudi Arabia. This was reported by Iran's "Tasnim" publication.
According to information, Saudi oil facilities were not among the targets of Iranian attacks.
According to the agency's source, a fire broke out at the oil refinery in the Ras Tanura area of Saudi Arabia as a result of drone debris falling, but no one was injured and the incident did not affect oil supply.
According to the source, the attack could have been carried out under a "false flag" and its purpose is to divert attention from military operations against Iran and strikes on civilian objects.
Also, based on intelligence data, the agency stated that the Fujairah port in the United Arab Emirates could also be one of the next targets of the Israeli operation.
We remind you that last night, on March 2, a strike was carried out on the Saudi Aramco oil refinery (OR) located in the city of Ras Tanura, Saudi Arabia. It is claimed that this was carried out by an Iranian drone.
Saudi Aramco is Saudi Arabia's national oil company and is considered the world's largest oil producer. The company serves as the source for up to 80% of Saudi budget revenues. Its headquarters is located in Dhahran. In the "Forbes Global 2000" list, it ranked fifth among the world's largest companies.