Yaqin Sharqda 23 kunlik mojaroda 2100 dan ortiq bola halok boʻldi yoki jarohat oldi.
Yaqin Sharqda 23 kundan beri davom etgan mojaro natijasida kamida 2100 bola halok bo‘lgan yoki jarohat olgan. Shu davr mobaynida Eronda 206, Livanda 118 bola vafot etgan, Isroilda to‘rta va Quvaytda esa bitta bola halok bo‘lgan. Bu haqda Zamon.uz ma’lum qildi.
Chaybanning ta’kidlashicha, urush boshlanganidan beri har kuni o‘rtacha 87 bola jarohat olgan yoki o‘ldirilgan. “Mintaqadagi bolalar mojaroning dahshatli ta’sirini boshdan kechirmoqda. Agar janglar davom etsa, qurbonlar va yaralanganlar soni orishi mumkin”, dedi u.
BMT ma’lumotlariga ko‘ra, jangovar harakatlar natijasida bolalar farovonligi uchun muhim bo‘lgan uylar, maktablar, kasalxonalar va boshqa infratuzilma vayron bo‘lgan yoki jiddiy shikastlangan.
Pentagon tomonidan berilgan ma’lumotlarga ko‘ra, AQSH Erondagi 9000 ta nishonga zarba bergan va Eronning 140 ta kemasiga zarar yetkazgan yoki ularni vayron qilganini da’vo qilmoqda. Avvalroq, Donald Tramp 9 aprelni Eronga qarshi harbiy operatsiyaning tugash sanasi sifatida belgilashni rejalashtirayotgani xabar qilingan edi.
Shu bilan birga, Benyamin Netanyaxu bilvosita Eron bilan kelishuvni tasdiqladi, ammo Isroil bir kun oldin Tehron va Urmiyadagi hududlarni bombardimon qilgan. Zarba turar-joy hududlariga tushgan, Eron harbiylari esa o‘z suverenitetini himoya qilish choralarini ko‘rmoqda.
Joriy mojaro 28 fevral kuni AQSH va Isroil tomonidan Erondagi nishonlarga zarba berish bilan boshlangan. Eron esa bunga javoban Isroil hududi va Yaqin Sharqdagi AQSH harbiy ob’ektlariga javob zarbalarini berdi.

During the 23-day adventure in the Middle East, more than 2100 children were killed or injured.
Image of 'During the 23-day adventure in the Middle East, more than 2100 children were killed or injured.'
As a result of the conflict that has been ongoing for 23 days in the Middle East, at least 2100 children have been killed or injured. During this period, 206 children died in Iran, 118 in Lebanon, four in Israel, and one child was killed in Kuwait. This was reported by Zamon.uz.
According to Chayban's emphasis, since the start of the war, an average of 87 children have been injured or killed every day. "Children in the region are experiencing the horrific impact of the conflict. If the fighting continues, the number of casualties and wounded could increase," he said.
According to UN data, as a result of military actions, homes, schools, hospitals, and other infrastructure critical for children's well-being have been destroyed or seriously damaged.
According to information provided by the Pentagon, the US claims to have struck 9000 targets in Iran and damaged or destroyed 140 Iranian ships. Earlier, it was reported that Donald Trump plans to designate April 9 as the end date for military operations against Iran.
At the same time, Benjamin Netanyahu indirectly confirmed an agreement with Iran, but Israel bombarded areas in Tehran and Urmia the day before. The strikes hit residential areas, and Iranian military forces are taking measures to defend their sovereignty.
The current conflict began on February 28 with strikes by the US and Israel on targets in Iran. Iran responded with retaliatory strikes on Israeli territory and US military facilities in the Middle East.