O‘zbekistonda nechta maktab bor?
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotiga ko‘ra, 2025/2026 o‘quv yili boshida mamlakat bo‘yicha jami 11 118 ta maktab faoliyat yuritmoqda.
Qayd etilishicha, bu ko‘rsatkich o‘tgan o‘quv yiliga nisbatan 175 taga ko‘paygan. Bu esa ta’lim tizimida yangi maktablar tashkil etilayotganini ko‘rsatadi.
Hududlar kesimida eng ko‘p maktab Samarqand (1 350 ta), Qashqadaryo (1 294 ta) va Farg‘ona (1 119 ta) viloyatlariga to‘g‘ri keladi. Eng kam ko‘rsatkich esa Sirdaryo viloyatida — 345 ta.
Shuningdek, Toshkent shahrida 503 ta, Toshkent viloyatida esa 935 ta umumiy o‘rta ta’lim muassasasi faoliyat yuritmoqda.

How many schools are there in Uzbekistan?
According to data from the National Statistics Committee, at the beginning of the 2025/2026 academic year, a total of 11,118 schools are operating across the country.
It is noted that this indicator has increased by 175 compared to the previous academic year. This indicates that new schools are being established in the education system.
By region, the highest number of schools is in Samarkand (1,350), Kashkadarya (1,294), and Fergana (1,119) regions. The lowest indicator is in Syrdarya region — 345.
Also, in Tashkent city, 503 general secondary education institutions are operating, and in Tashkent region, 935 are operating.