Bugun ayrim hududlarda qisqa muddatli yomg'ir yog'ishi mumkin
O‘zbekistonda 26 iyun kuni havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ayrim hududlarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Bu haqda O‘zgidromet e’lon qilgan ob-havo prognozi ma’lumotida keltirilgan.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 3–8 m/s tezlikda esadi, 10–12 m/s gacha kuchayishi, ayrim joylarda chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 23–25 daraja, kunduzi 34–36 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, ayrim joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 17–22 daraja, kunduzi 32–37 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, ayrim joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22–27 daraja, kunduzi 33–38 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Samarqand, Jizzax, Sirdaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, ayrim joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 20–25 daraja, kunduzi 33–38 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, ayrim joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 23–28 daraja, kunduzi 37–42 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, ayrim joylarda 13–18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 20–25 daraja, kunduzi 33–38 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ba’zi joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin.
Sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin. Shamol sharqdan 7–12 m/s tezlikda esadi, momaqaldiroq paytida 13–18 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 15–20 daraja, kunduzi 24–29 daraja bo‘ladi.
Shuningdek, O‘zgidromet 23–27 iyunda tog‘ oldi va tog‘li hududlarda sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkinligi haqida ogohlantirgan

In Uzbekistan, on June 26, the weather will be changeable, with brief rain possible in some areas. This is stated in the weather forecast announced by Uzgidromet.
According to it, the weather in Tashkent city will be changeable, with brief rain and thunderstorms possible. The wind will blow from the east at 3–8 m/s, may increase to 10–12 m/s, and may be accompanied by dust and haze in some places. The temperature will be 23–25 degrees at night and 34–36 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be changeable, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7–12 m/s, may increase to 13–18 m/s in some places, and may be accompanied by dust and haze. The temperature will be 17–22 degrees at night and 32–37 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be changeable, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7–12 m/s, may increase to 13–18 m/s in some places, and may be accompanied by dust and haze. The temperature will be 22–27 degrees at night and 33–38 degrees during the day.
In Tashkent, Samarkand, Jizzakh, and Syrdarya regions, the weather will be changeable, with brief rain and thunderstorms possible in some places. The wind will blow from the east at 7–12 m/s, may increase to 13–18 m/s in some places, and may be accompanied by dust and haze. The temperature will be 20–25 degrees at night and 33–38 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be changeable, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7–12 m/s, may increase to 13–18 m/s in some places. The temperature will be 23–28 degrees at night and 37–42 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be changeable, with brief rain and thunderstorms possible in some places. The wind will blow from the east at 7–12 m/s, may increase to 13–18 m/s in some places. The temperature will be 20–25 degrees at night and 33–38 degrees during the day.
In the foothills and mountainous areas of the republic, the weather will be changeable, with brief rain possible in some places.
Mudflow and flood events may occur. The wind will blow from the east at 7–12 m/s, may increase to 13–18 m/s during thunderstorms. The temperature will be 15–20 degrees at night and 24–29 degrees during the day.
Furthermore, Uzgidromet has warned that mudflow and flood events may occur in foothills and mountainous areas on June 23–27.