Bugun ob-havo qanday bo'lishi aytildi
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli, vaqti-vaqti bilan o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22-24 daraja, kunduzi 37-39 daraja bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Xorazm viloyatida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22-27 daraja, kunduzi 36-41 daraja bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22-27 daraja, kunduzi 36-41 daraja bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax, Samarqand viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22-27 daraja, kunduzi 35-40 daraja bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22-27 daraja, kunduzi 37-42 daraja bo‘ladi.
Andijon, Namangan, Farg‘ona viloyatlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 35-40 daraja bo‘ladi.
Respublikaning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida havo o‘zgaruvchan bo‘ladi, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘adi, momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 23-28 daraja bo‘ladi.

According to this, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, occasionally changeable, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s. The temperature will be 22-24 degrees at night and 37-39 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, changeable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 22-27 degrees at night and 36-41 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, changeable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 22-27 degrees at night and 36-41 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, changeable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 22-27 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 22-27 degrees at night and 37-42 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, changeable in some places, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature will be 20-25 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In the foothills and mountainous areas of the republic, the weather will be changeable, with short-term rain in some places and possible thunderstorms. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 23-28 degrees during the day.